Pravidla pro vedení zdravotnické dokumentace v patologické anatomii v praxi
Veškeré hrazené služby, které byly vykázány prostřednictvím výkonů zdravotní pojišťovně, musí být řádně zdokumentovány ve zdravotnické dokumentaci (Kapitola 2, odst. 1. bod č. 5 Vyhlášky č. 134/1998 Sb., kterou se vydává seznam zdravotních výkonů s bodovými hodnotami).
Zápis do dokumentace je nedílnou součástí všech vykázaných výkonů.
Uvedený text platí pro veškeré výkony vykázané pracovišti všech smluvních odborností bez rozdílu, tj. také pro pracoviště patologie (odbornost 807 a 823 - patologická anatomie a laboratoře patologie).
Ke kontrole správnosti a oprávněnosti vykázaných výkonů musí předložená dokumentace kromě obecně povinných údajů stanovených Vyhláškou o zdravotnické dokumentaci (č. 98/2012 do 31.12. 2024, č. 444/2024 od 1.1. 2025) obsahovat zejména:
a) bioptické vyšetření
- Písemný údaj o počtu zhotovených tkáňových bloků (zmrazených, parafinových) z každého konkrétního zaslaného bioptického materiálu (pod jednou průvodkou) je zaznamenán buď na požadavkovém listu, nebo je dohledatelný v laboratorním informačním systému (dále „LIS“).
- Údaj o celkovém počtu zhotovených preparátů barvených standardním způsobem lze odvodit z počtu bloků a počtu prokrojení, proto nemusí být tato informace zaznamenána samostatně.
- Celkové počty preparátů barvených speciálními (jednoduchými i složitými) metodami, včetně uvedení názvů použitých metod, jsou v podobě žádosti patologa o tato vyšetření zaznamenány na požadavkovém listu, případně jsou dohledatelné v LIS.
- V některých případech jsou speciální barvení indikována automaticky na podkladě diagnózy či typu tkáně (např. hematopatologie, hepatopatologie, neuropatologie a jiné). V těchto případech má pracoviště definované postupy (pracovní instrukce, pracovní postup apod.), v nichž jsou tato automaticky prováděná vyšetření specifikována a na vyžádání jsou předložená.
- Počty tkáňových bloků, ze kterých bylo provedeno histochemické, imunologické či imunohistochemické vyšetření, a počty preparátů jsou zaznamenány na požadavkovém listu, případně jsou dohledatelné v LIS. Pokud jsou tato vyšetření indikována automaticky na základě diagnózy či typu tkáně, má pracoviště definované postupy (pracovní instrukce, pracovní postup apod.), v nichž jsou tato automaticky prováděná vyšetření specifikována a na vyžádání jsou předložená.
- Výsledek morfometrických (za každý parametr) vyšetření je vždy uveden ve výsledkovém protokolu
- Výsledek genetických vyšetření je vždy uveden ve výsledkovém protokolu.
- Výsledky speciálních barvicích metod jsou uvedeny buď ve výsledkovém protokolu, nebo jsou komentovány pouze při abnormálním nálezu či při modifikaci závěru vyšetření (např. u vyšetření kostní dřeně, jater, ledvin). Skla s barveními (kromě imunofluorescence) jsou uchovávána k případné kontrole. Výsledky imunofluorescence jsou vždy součástí protokolu.
- Výsledek (pozitivní i negativní) jednotlivých imunohistochemických metod musí být v dokumentaci zároveň součástí podrobného záznamu o mikroskopickém vyšetření zaslaného materiálu.
- V případě vykázání výkonů s kódem 87127, 87129, 87131 a 87133 musí výsledkový protokol obsahovat i písemné zhodnocení makroskopického nálezu včetně popisu velikosti či objemu zaslaného materiálu.
- V závěru bioptického vyšetření, formulovaného verbálně pro potřeby indikujícího lékaře, musí být vždy v případě, pokud celá diagnóza či diagnostická rozvaha neplyne z popisu, uvedena mikroskopická diagnóza nebo diagnostická rozvaha. Odpovídající kód diagnózy dle MKN klasifikace je standardní součástí výsledkového protokolu.
Pozn. Současně doporučujeme, aby v případě, kdy to informační systém daného pracoviště umožňuje, byl v dokumentaci uvedený seznam kódů výkonů vykázaných k úhradě zdravotní pojišťovně (včetně jejich frekvencí) pracovištěm, které indikované vyšetření provedlo.
b) cytologické vyšetření
- Údaj o charakteru zaslaného materiálu a jeho objemu (objem zaslané tekutiny, počet zaslaných nativních nátěrových či otiskových preparátů apod.) je vždy součástí výsledkového protokolu.
- Počty zhotovených cytobloků z centrifugovaného materiálu jsou uvedené na požadavkovém listu či dohledatelné v LIS. Celkové počty preparátů zhotovených cytocentrifugou se vykazují v odpovídajícím počtu ve stanoveném rozpětí kódů a preparáty lze vždy doložit pro potřeby kontroly.
- Výsledky cytologických vyšetření všech použitých metod jsou uvedeny ve výsledkovém protokolu nebo jsou komentovány při abnormálním nálezu či modifikaci závěru vyšetření při abnormálním nálezu. Skla s barveními jsou uchovávána k případné kontrole.
- Pokud je vykázán výkon s kódem výkonu 87449, příp. 95113, současně s výkonem stanovení cytologické diagnózy I. – III. st. obtížnosti, musí být v dokumentaci jasně uvedeno hodnocení nálezu cytotechnologa tak i patologa.
- Výsledek (pozitivní i negativní) jednotlivých imunocytochemických metod musí být v dokumentaci zároveň součástí podrobného záznamu o mikroskopickém vyšetření zaslaného materiálu.
c) provedení pitvy a pitevní diagnózy
- Pitevní protokol musí obsahovat podrobný makroskopický nález. Zhodnocení makroskopického nálezu je pak standardní součástí výsledkového protokolu.
- Dále obsahuje popis mikroskopických nálezů v jednotlivých vyšetřovaných orgánech. Zhodnocení mikroskopického nálezu je pak standardní součástí výsledkového protokolu.
- Dokumentace obsahuje záznam o počtu zhotovených a vyšetřených nekrotických bloků (zmrazených i parafinových) z jednotlivých mikroskopicky vyšetřených orgánů (pokud je nezbytné upřesnit makroskopický nález při pitvě mikroskopickým vyšetřením). Tento záznam je uveden buď na požadavkovém listu/pitevním protokolu, nebo je dohledatelný v LIS.
- Výsledky mikroskopicky vyšetřených preparátů při použití barvících či jiných speciálních metod jsou uvedeny ve výsledkovém protokolu nebo komentovány v závěru pouze při abnormálním nálezu či modifikaci diagnostického závěru. Preparáty musí být vždy dohledatelné a na vyžádání při šetření jsou doložitelné.
- Pokud je vykázán výkon s kódem výkonu 87113, musí pitevní protokol obsahovat konkrétní údaje o zjištěných složitých anatomických poměrech či malformacích, které si vyžádaly zvláštní modifikaci pitevní techniky (s uvedením jaké).
- Na listu o prohlídce mrtvého musí být v rozsahu stanoveném platnou legislativou uveden údaj o rozhodnutí ošetřujícího lékaře o provedení pitvy, ev. požadavku na pohřeb v zákonné lhůtě.
Vydáno v březnu 2025 ve spolupráci se Společností českých patologů ČLS JEP