Postup pro zajištění medicínsky potřebných léčivých přípravků pro pojištěnce VZP ČR
VZP ČR realizuje aktivní lékovou politiku, jejímž cílem je vyvážené zajištění a zlepšování dostupnosti moderní terapie, dlouhodobé a stabilní financování sítě poskytovatelů zdravotních služeb a současně stability a udržitelnosti rozpočtu VZP ČR.
Pro zajištění medicínsky potřebné léčby pro své pojištěnce při zachování nejvyššího možného standardu léčby a současně zachování finanční udržitelnosti a stability systému veřejného zdravotního pojištění v době platnosti Zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění (dále jen „ZVZP“) ve znění platném do 31. 12. 2021 nastavila VZP ČR interní procesy přijetím řady vnitřních předpisů a postupů. Nastavené interní normy definovaly pravidla procesu k zajištění úhrady medicínsky potřebných léčivých přípravků mimo úhradu, resp. indikace stanovené Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Výstupem byla tvorba společných odborných vyjádření VZP ČR ve spolupráci s odbornými lékařskými společnostmi, která představovala rámec pro další řízení o žádosti pojištěnce o přiznání úhrady dle ZVZP, a současně definovala další postupy ve vztahu k podání žádostí o stanovení výše a podmínek úhrady dotčených léčivých přípravků z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
Novela ZVZP platná od 1. 1. 2022 přinesla zásadní změnu, a to v části možnosti stanovení úhrady léčivých přípravků pro vzácná onemocnění a prodloužení trvání úhrady vysoce inovativních léčivých přípravků. Jedná se o vysoce nákladné léčivé přípravky, které v minulosti nemohly naplnit legislativní podmínku účelné terapeutické intervence.
Společná stanoviska doposud představovala nástroj alternující mechanismy, které v ZVZP ve znění platném do 31. 12. 2021 absentovaly. S ohledem na téměř roční zkušenosti spojené s aplikací postupů dle novely zákona, se transformovala i podstata společných odborných vyjádření. Jejich hlavním záměrem je poskytnout reflexi klinické praxe z pohledu zajištění léčby dle medicínské potřeby, a to v rámci správních řízení.
VZP ČR je připravena poskytovat součinnost Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv ve věci identifikace vysoké medicínské potřeby, zajištění stanovení úhrady léčivým přípravkům pro vzácná onemocnění a zároveň nastavení akceptovatelných podmínek úhrady z hlediska udržitelnosti a stability systému veřejného zdravotního pojištění.
V případě identifikace vysoké medicínské potřeby v souladu s ustanovením §39 da ZVZP:
- VZP ČR vyzve držitele rozhodnutí o registraci k podání žádosti o stanovení výše a podmínek úhrady.
- Ve 30 denní lhůtě od zahájení správního řízení je VZP ČR připravena poskytnout součinnost ve věci doplnění podnětů a podkladů předložených držitelem rozhodnutí o registraci. V případě potřeby zahájí společná jednání s odbornou společností s cílem specifikace pacientů profitujících z léčby tak, aby bylo zaručeno naplnění vysoké medicínské potřeby.
- Ve lhůtě pro vydání hodnotící zprávy je VZP ČR připravena aktivně spolupracovat se Státním ústavem pro kontrolu léčiv ve věci poskytnutí doplňujících potřebných informací týkajících se farmakoekonomických analýz.
- Po vydání hodnotící zprávy ve lhůtě 15 dnů ode dne jejího doručení se VZP ČR standardně vyjádří k předloženému zhodnocení posuzované farmakoterapeutické intervence
- Z důvodu zajištění udržitelnosti a stability systému veřejného zdravotního pojištění je VZP ČR připravena s držiteli rozhodnutí o registraci jednat ještě před lhůtami rozhodnými ve správním řízení za účelem uzavření smluvních ujednání o sdílení rizik a nastavení limitace nákladů na léčbu daným léčivým přípravkem, resp. dopadu na rozpočet.