Zahájení nebo ukončení samostatné výdělečné činnosti
01. Identifikační kód
02. Kód
03. Pojmenování životní situace
Zahájení nebo ukončení samostatné výdělečné činnosti
04. Základní informace k životní situaci
Osoba samostatně výdělečně činná (viz zákon č. 48/1997 Sb., § 5 odst. b) je povinna oznámit příslušné zdravotní pojišťovně zahájení a ukončení samostatné výdělečné činnosti (podle zákona č. 48/1997 Sb., § 10 odst. 3).
05. Kdo je oprávněn v této věci jednat
V této věci je oprávněna jednat osoba samostatně výdělečně činná
06. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace
Pojištěnec, který je osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ), je povinen oznámit zdravotní pojišťovně zahájení nebo ukončení samostatné výdělečné činnosti nejpozději do 8 dnů ode dne, kdy tuto činnost zahájil nebo ukončil. Pojištěnec podnikající na základě živnostenského oprávnění splní tuto povinnost i tehdy, učiní-li oznámení příslušnému živnostenskému úřadu (zákon č. 48/1997 Sb., § 10a).
Za zahájení výdělečné činnosti se pro účely zdravotního pojištění považuje okamžik, kdy OSVČzačne vykonávat činnost s cílem "mít příjem" (objednávky, fakturace, uzavření smlouvy o dílo, pohyby na bankovnímúčtu atd.). Za zahájení výdělečné činnosti se naopak nepovažuje pouhé získání živnostenského listu, nebo jiného oprávnění k provozování samostatné výdělečné činnosti. Za zahájení výdělečné činnosti se dále nepovažuje, pokud měla OSVČ v předchozím roce příjmy podle § 7 zákona o daních z příjmů, byť v jiném oboru, případně na jiný živnostenský list apod. V tomto případě nejde o zahajování výdělečné činnosti, ale o další rok samostatné výdělečné činnosti.
07. Jakým způsobem můžete zahájit řešení životní situace
Oznámení je možno učinit osobně nebo písemně na příslušném pracovišti VZP ČR
08. Na které instituci životní situaci řešit
Seznamy pracovišť VZP ČR naleznete na internetových stránkách www.vzp.cz. Seznamy příslušných živnostenských úřadů naleznete na internetových stránkách www.statnisprava.cz.
09. Kde, s kým a kdy životní situaci řešit
Pojištěnec komunikuje s kterýmkoli pracovištěm VZP ČR. Zahájení nebo ukončení samostatné výdělečné činnosti může pojištěnec oznámit také prostřednictvím příslušného živnostenského úřadu.
10. Jaké doklady je nutné mít s sebou
Osoba samostatně výdělečně činnáje povinna sdělit zdravotní pojišťovně své jméno, příjmení, trvalý pobyt a rodné číslo (popřípadě přidělené číslo pojištěnce). Dále je povinna sdělit své obchodní jméno, sídlo nebo místo podnikání, identifikační číslo organizace a číslo bankovního účtu, pokud z něj bude provádět platbu pojistného. Tyto údaje je povinna doložit (zákon č. 592/1992 Sb., § 24).
11. Jaké jsou příslušné formuláře a kde jsou k dispozici
Formulář Přihláška a evidenční list pojištěnce, formulář Přehled o příjmech a výdajích, které jsou k dispozici na každém pracovišti VZP ČR, dále také na internetových stránkách www.vzp.cz. Jednotný registrační formulář je k dispozici na příslušném živnostenském úřadu.
12. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit
Bez poplatku
13. Jaké jsou lhůty pro vyřízení
Oznámit zahájení nebo ukončení výdělečné činnosti je pojištěnec povinen do osmi dnů ode dne, kdy tuto činnost zahájil nebo ukončil (podle zákona č. 48/1997 Sb., § 10 odst. 3).
14. Kteří jsou další účastníci řešení životní situace
ŽÚ, FÚ, OSSZ
15. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány
Osoba samostatně výdělečně činná je povinna do jednoho měsíce po podání daňového přiznání za předchozí zdaňovací období předložit zdravotní pojišťovně vyplněný formulář Přehled o příjmech a výdajíchza toto zdaňované období (zákon č. 592/1992 Sb., § 24, odst. 2)
OSVČ platí zálohy na pojistné na účet příslušné zdravotní pojišťovny za celý kalendářní měsíc. Záloha je splatná od prvního dne kalendářního měsíce, na který se platí, do osmého dne následujícího kalendářního měsíce (zákon č. 592/1992 Sb., § 7).
Pojistné na zdravotní pojištění je ve výši 13,5 % z vyměřovacího základu (zákon č. 592/1992 Sb., § 2).
OSVČ platí pojistné na zdravotní pojištění formou záloh na pojistné a doplatku pojistného.
16. Elektronická služba, kterou lze využít
Oznámit skutečnosti lze pomocí elektronické podatelny, nebo přes Portál VZP ČR, kde ale musí pojištěnec vlastnit příslušné certifikáty pro přístup a elektronický podpis. Další možností je podání oznámení prostřednictvím datové schránky VZP ČR (ID i48ae3q).
Jednotný registrační formulář lze zaslat do centrální elektronické podatelny živnostenského rejstříku. K tomu je nezbytný platný kvalifikovaný certifikát podnikatele. Aplikace k vytvoření a odeslání podání ve formátu jednotného registračního formuláře (JRF) je k dispozici zdarma na veřejném webu živnostenského rejstříku na adrese www.rzp.cz.
17. Podle kterého právního předpisu se postupuje
Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění
Zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění
18. Jaké jsou související předpisy
Zákon České národní rady č. 551/1991 Sb., o Všeobecné zdravotní pojišťovně ČR
Zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání
19. Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují
Opravné prostředky nejsou stanoveny.
20. Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností
Za nesplnění nebo porušení povinností může VZP uložit pokutu až do výše 50 000 Kč.
21. Nejčastější dotazy
22. Další informace
23. Informace o popisovaném postupu je možné získat také z jiných zdrojů a v jiné formě
Informace lze získat na příslušných pracovištích VZP ČR, na infolince 952 222 222, prostřednictvím e-mailu info@vzp.cz nebo na internetových stránkách www.vzp.cz.
24. Související životní situace a návody, jak je řešit
Oznámení změn zdravotní pojišťovně
25. Za správnost návodu odpovídá útvar
Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky
Ústředí
Odbor pojistného a správy pohledávek
26. Kontaktní osoba
27. Popis je zpracován podle právního stavu ke dni
1. 1. 2011
28. Popis byl naposledy aktualizován
18. 10. 2011
29. Datum konce platnosti popisu
Konec platnosti postupu není stanoven.
30. Případná upřesnění a poznámky k řešení životní situace