Zdravotnické prostředky pro diabetiky
6. 6. 2022 | zdravotnické prostředky
Jak je to s nárokem diabetiků na glukometr a diagnostické proužky?
Úhradu z veřejného zdravotního pojištění a pravidla preskripce zdravotnických prostředků pro diabetiky stanovuje zákon o veřejném zdravotním pojištění (příloha č. 3 zákona č. 48/1997 Sb.).
Glukometr může v indikovaných případech předepsat pacientům léčeným perorálními antidiabetiky diabetolog, internista nebo všeobecný praktický lékař; pacientům léčeným inzulinem diabetolog či internista a pacientům léčeným injekčními neinzulinovými antidiabetiky pouze diabetolog. Zdravotnický prostředek je pacientovi vydán ve výdejně zdravotnických prostředků na základě lékařem předepsaného „Poukazu na léčebnou a ortopedickou pomůcku“. Není nutný souhlas revizního lékaře. Glukometrů se vyrábí několik typů. Zákon o veřejném zdravotním pojištění stanovuje u jednotlivých typů množstevní i úhradový limit.
Glukometr s možností stahování hodnot do univerzálních počítačových programů umožňujících vyhodnocení dat je ze zdravotního pojištění hrazen do výše 487,20 Kč, v množství 1 kus za 6 let. Pro další typy glukometrů (glukometry pro stanovení ketolátek, glukometry s hlasovým výstupem, glukometry s integrovaným bolusovým kalkulátorem a komunikací s chytrým zařízením) platí taktéž množstevní limit 1 kus za 6 let, úhradový limit je 974,40 Kč.
Diagnostické proužky na stanovení glukózy z krve předepisuje diabetolog, u pacientů léčených perorálními antidiabetiky to může být také internista a všeobecný praktický lékař. Dospělým pacientům, kteří nejsou léčeni intenzifikovanou inzulinovou terapií může proužky předepsat mimo diabetologa též internista. Zdravotní pojišťovna hradí diagnostické proužky na stanovení glukózy z krve v množství, které závisí na závažnosti zdravotního stavu, vždy však maximálně do legislativou stanoveného limitu.
Pacientům léčeným perorálními antidiabetiky je hrazeno 100 kusů diagnostických proužků za rok, a to na základě indikace diabetologa, praktického lékaře či internisty. Vše je vykazováno na číslo pojištěnce. V praxi to znamená, že pacient nemá nárok dostat poukaz na 100 kusů proužků od praktického lékaře a dalších 100 kusů od diabetologa.
Pacientům léčeným injekčními neinzulinovými antidiabetiky, nebo inzulinem do 2 dávek denně, nebo pacientům s nediabetickou hypoglykemií je hrazeno množství 400 kusů diabetických proužků za rok. Pacientům léčeným intenzifikovanou inzulinovou terapií (inzulinovou pumpou nebo perem) je hrazeno 1 500 kusů za rok. Diabetikům do 18 let včetně nebo těhotným diabetičkám je hrazeno 2 500 kusů za rok.
Aktualizováno dne 11. 1. 2024