Vybavení ordinace PL a PLDD
25. 11. 2024 | ambulantní péče, prevence a očkování, zdravotnická dokumentace, zdravotnické prostředky
Jaké vybavení má mít praktický lékař ve své ordinaci?
Zdravotnické zařízení musí splňovat požadavky pro daný druh jím poskytované zdravotní péče – tzn. musí splňovat požadavky na nutné technické a přístrojové vybavení i všechny další nároky na provoz. Povinné základní vybavení zdravotnických zařízení stanovuje vyhláška č. 92/2012 Sb. Ta uvádí požadavky na minimální technické a věcné vybavení zdravotnických zařízení, dále stavebně technické požadavky na prostory a jejich funkčnost atd.
Vyhláška stanovuje povinné vybavení podle jednotlivých oborů zdravotní péče – každé zdravotnické zařízení se vyznačuje specificky poskytovanou zdravotní péčí a provozem. Odbornosti všeobecné praktické lékařství (odb. 001) a praktické lékařství pro děti a dorost (odb. 002), které patří mezi ambulantní péči, musí splňovat obecné požadavky na prostory ordinace (viz dále).
Povinné vybavení ordinace ambulantního lékaře
Mezi společnými požadavky na vybavení ordinace pro všechny ambulantní obory jsou např. lehátko, umyvadlo, nábytek pro práci zdravotnických pracovníků, židle/křeslo pro pacienta, skříň na léčivé přípravky a nástroje/pomůcky, kartotéční skříň (pokud není zdravotnická dokumentace vedena výhradně v elektronické podobě nebo není zřízena centrální kartotéka), chladnička na léky a na biologický materiál, pomůcky k poskytnutí první pomoci, lokální vyšetřovací svítidlo, prostor pro svlékání pacienta a odložení oděvu. Součástí je dále také tonometr, fonendoskop, lékařský teploměr, osobní váha, výškoměr.
Ordinace ambulantního lékaře má mít minimální podlahovou plochu 13 m2. Z tohoto důvodu může být některé z vybavení umístěno v kterémkoli ze základních provozních prostor (např. v čekárně).
Povinné vybavení ordinace všeobecného praktického lékaře a pediatra
Mezi povinné vybavení každého všeobecného praktického lékaře patří optotyp (podsvětlená cedule s písmeny a čísly různých velikostí), glukometr pro měření glykémie a vybavení pro určení barvocitu. Součástí ordinace praktického lékaře pro děti a dorost musí být dále přebalovací pult, váha pro kojence, odsávačka hlenů, pomůcky pro testování sluchu a fixace zraku pro kojence.
Další nepovinné vybavení ordinace PL a PLDD
V ordinaci praktického lékaře a praktického lékaře pro děti a dorost se zpravidla setkáváme s dalším vybavením a zdravotnickou technikou, která slouží k přesné diagnostice pacienta – toto vše lékaři pořizují nad rámec povinného vybavení stanoveného vyhláškou. Mohou to být různé POCT (point of care) přístroje, které umožňují vyšetření z biologického materiálu přímo v ordinaci, jako např. CRP, INR, D-dimery, troponin, glykovaný hemoglobin, analýza moči, výtěr z krku nebo stanovení krve ve stolici. Dále také pulzní oxymetr (stroj pro zjištění okysličení krve), EKG přístroj, tlakový holter (24hodinové měření krevního tlaku), otoskop (přístroj pro vyšetření ušního bubínku a zvukovodu), přístroj k vyšetření poruch spánku atd.