Screening karcinomu tlustého střeva a konečníku

 16. 9. 2024 | ambulantní péče, prevence a očkování, gynekologie

Co je to screening karcinomu tlustého střeva a konečníku?

Screening karcinomu tlustého střeva a konečníku (kolorektálního karcinomu) je preventivní vyšetření, jehož cílem je odhalit zhoubný nádor tlustého střeva nebo konečníku v co možná nejranějším stadiu, aby byla maximalizována šance na úspěšnou léčbu. V České republice jsou k dispozici dvě hlavní metody screeningu: test okultního krvácení ve stolici (TOKS) a screeningová kolonoskopie. Výběr nejvhodnějšího vyšetření by měl být konzultován s ošetřujícím lékařem.

Kdo by měl screeningové vyšetření podstoupit?

Screening kolorektálního karcinomu je doporučen všem osobám ve věku 50 let a více (viz níže). U osob s rodinnou anamnézou kolorektálního karcinomu nebo u těch, kteří mají jiné rizikové faktory (například chronické zánětlivé onemocnění střeva), může být vhodné začít s vyšetřeními dříve.

Co je obsahem screeningu?

Klient má možnost rozhodnout se, zda nejprve podstoupí tzv. TOKS test a v případě pozitivního výsledku následně kolonoskopii, nebo se může rozhodnout rovnou pro screeningovou kolonoskopii bez předchozího TOKS testu.

Jak probíhá TOKS?

Test na okultní krvácení ve stolici (TOKS) je bezbolestná metoda, která dokáže odhalit i malé množství krve ve stolici, což může naznačovat přítomnost nádorového onemocnění. Test může vydat praktický lékař nebo u žen i gynekolog. TOKS se provádí z domova, kdy pacient odebere vzorek stolice pomocí speciální sady a ten odevzdá lékaři, který mu zkumavku vydal, případně ji odevzdá se žádankou v odběrovém místě laboratoře dle pokynů lékaře. Pokud je test pozitivní, je pacientovi doporučeno absolvovat kolonoskopii, aby byla odhalena přesná příčina přítomnosti krve ve stolici. Žádanku na vyšetření vydá pacientovi lékař, který vydal TOKS. Test okultního krvácení ve stolici (TOKS) se doporučuje jednou ročně pro osoby ve věku 50 až 54 let a jednou za dva roky pro osoby starší 55 let.

Jak probíhá screeningová kolonoskopie?

Pro screeningovou kolonoskopii je třeba se objednat do specializovaného centra na základě žádanky od praktického lékaře nebo gynekologa. V České republice je k dispozici více než dvě stě center (seznam naleznete na stánce Seznam smluvních poskytovatelů zdravotních služeb pro screeningovou kolonoskopii) pro screeningovou kolonoskopii. Jedná se převážně o gastroenterologická nebo endoskopická pracoviště.

Kolonoskopie je invazivnější vyšetření, při kterém lékař používá endoskop k vyšetření celé délky tlustého střeva a konečníku. Endoskop je tenký ohebný nástroj, který se zavádí přes konečník. Je vybaven kamerou a světlem, což umožňuje lékaři prohlédnout střeva. Tento postup je velmi přesný a umožňuje detekci a odstranění polypů či jiných výrůstků během vyšetření. Před zavedením endoskopu se do střeva aplikuje určité množství plynu, aby bylo možné bezpečně zavést endoskop. To může způsobovat nepohodlí, jako je pocit tlaku v břiše podobný zvýšené plynatosti. Pro hladký průběh kolonoskopického vyšetření je důležitá spolupráce pacienta, kterého ošetřující lékař informuje o potřebné přípravě. Ta zahrnuje například omezení některých potravin několik dní před vyšetřením, lačnění v den výkonu a provedení očisty střeva doma vypitím speciálního roztoku. Bez kvalitní přípravy nelze bezpečně vyšetřit celé tlusté střevo a vyšetření by pak bylo nutné opakovat. Toto vyšetření je mužům i ženám od 50 let věku hrazeno z veřejného zdravotního pojištění jednou za deset let. Pokud pacient podstoupí kolonoskopii s negativním výsledkem (ve střevě nejsou žádné podezřelé ani přednádorové změny), může znovu absolvovat screening po 10 letech. V mezičase se neprovádí ani TOKS, ani kolonoskopie. Jestliže by měl pacient v tomto období obtíže naznačující onemocnění tlustého střeva (např. nepravidelná stolice, změna charakteru stolice, příměs krve ve stolici nebo na toaletním papíře, nevysvětlitelné hubnutí apod.) je nutné co nejdříve kontaktovat ošetřujícího lékaře. V takových případech se doporučuje provést diagnostickou kolonoskopii.


Význam prevence a včasného odhalení

Prevence a včasné odhalení karcinomu tlustého střeva a konečníku je klíčové pro snížení úmrtnosti na toto onemocnění. Pravidelný screening může zachytit nejen nádory v raném stádiu, ale i polypy, které mohou být odstraněny dříve, než se z nich vyvine nádor. Je také důležité dodržovat i další preventivní opatření, jako je zdravá strava, dostatek pohybu, omezení alkoholu a nekuřáctví.

Projekt adresného zvaní

Pokud je pojištěnec ve věku od 50 do 70 let a dosud se nezúčastnil screeningového programu, Všeobecná zdravotní pojišťovna mu zašle pozvánku. Cílem projektu tzv. adresného zvaní je oslovit ty pojištěnce, kteří nechodí na preventivní prohlídky a neabsolvují příslušná screeningová vyšetření. 

Úhrada z veřejného zdravotního pojištění

Veškerá vyšetření, která jsou pacientovi indikována, jsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Všechna vyšetření je nutné provést ve smluvních zdravotnických zařízeních (tedy u poskytovatele zdravotních služeb, který má smlouvu se zdravotní pojišťovnou pacienta).