Přeregistrace k VZP

 3. 3. 2025 | Moje VZP, průkaz pojištěnce, administrativa

Jak se můžu stát pojištěncem VZP a je možné se přeregistrovat online?

Způsobů, jak se přeregistrovat k VZP, existuje několik. Můžete samozřejmě vše vyřešit online, ale i osobně na pobočce VZP nebo písemně vyplněním klasického papírového formuláře. Veškeré potřebné informace, proč se stát pojištěncem VZP, naleznete na našich webových stránkách www.vzp.cz/pojdteknam.


Jak postupovat při přeregistraci?

Nejjednodušší je vyplnit online formulář, který je k dispozici na webu vzp.cz. Celý proces vám zabere jen pár minut. Po vyplnění formuláře jej do podpisového pole podepište myší nebo prstem (v případě, že ho vyplňujete na tabletu nebo mobilním telefonu). Jakmile formulář odešlete, zpracujeme jej a potvrzení o jeho zpracování vám zašleme v průběhu několika dní.

Pokud dáváte přednost klasickému papírovému formuláři, Přihlášku pojištěnce si můžete vytisknout, vyplnit a ručně podepsat. K odevzdání lze využít sběrný box na pobočce, zaslat formulář poštou na adresu pobočky nebo ho naskenovaný s podpisem, případně podepsaný elektronickým podpisem, poslat datovou schránkou (i48ae3q) či e-mailem na adresu podatelna@vzp.cz. Preferujete-li osobní jednání, s přeregistrací vám pomůžeme na kterékoli pobočce VZP. Doporučujeme se předem objednat na konkrétní den a čas.

Přeregistrace nezletilého dítěte nebo blízké osoby

Pro přeregistraci jiné osoby než sebe je nutné vyplnit formulář Přihláška pojištěnce a doložit svůj doklad totožnosti (např. občanský průkaz, řidičský průkaz nebo cestovní pas). Zákonný zástupce (rodič) dále dokládá k přihlášce rodný list dítěte, opatrovník listinu o jmenování nebo rozsudek soudu a poručník rozsudek soudu o výkonu poručnictví. Pokud se jedná o jinou osobu blízkou, je nutné doložit úředně ověřenou plnou moc. Přeregistraci je v těchto případech vhodnější vyřídit osobně na pobočce VZP.


Jaké jsou přeregistrační termíny?

Každý může změnit svoji zdravotní pojišťovnu jednou za 12 měsíců. Využít k tomu můžete dvě přeregistrační období. První přeregistrační období probíhá od 1. ledna do 31. března – pojištěncem VZP se stanete k 1.  červenci tohoto roku. V případě, že se přihlásíte k VZP v průběhu druhého přeregistračního období, tedy od 1. 7. do 30. 9., stanete se pojištěncem naši zdravotní pojišťovny k 1. lednu následujícího roku.


Kdy je poslední termín pro přeregistraci k VZP, jestliže poslední možný přeregistrační den připadá na sobotu či neděli?

Připadne-li poslední den lhůty pro přeregistraci na sobotu, neděli nebo svátek, je posledním dnem přeregistrace první následující pracovní den.


Kdy dostanu průkaz VZP? Co mám dělat se starou kartičkou zdravotní pojišťovny?

Průkaz pojištěnce VZP vám bude doručen přibližně měsíc před datem změny pojišťovny. Tímto „novým“ průkazem se budete prokazovat u poskytovatele zdravotních služeb (tj. od 1. 1. nebo od 1. 7. dle daného přeregistračního období). Novým pojištěncům doporučujeme zaregistrovat se po tomto datu přeregistrace do aplikace Moje VZP, kde najdou svůj průkaz pojištěnce v elektronické podobě. „Starý“ průkaz má pojištěnec povinnost vrátit původní zdravotní pojišťovně do 8 dnů od data změny zdravotní pojišťovny.


Musím ještě něco zařizovat?

VZP po přeregistraci nového pojištěnce zařídí jeho odhlášení u původní zdravotní pojišťovny. S přestupem k nové zdravotní pojišťovně však souvisejí některé povinnosti, které musíte jako pacient, pojištěnec či plátce pojistného splnit sami – bližší informace uvádíme v článku povinnosti po přeregistraci k VZP.

Pokud má plátce pojistného u své původní zdravotní pojišťovny evidované nějaké závazky (např. dluh na pojistném, penále, pokuty), měl by je s původní zdravotní pojišťovnou řešit, aby nedošlo k prohlubování problému a nárůstu dlužné částky.

Další užitečné informace: