Možnosti online komunikace pro pojištěnce VZP
30. 12. 2024 | VZP Point, Moje VZP, průkaz pojištěnce, administrativa, Přehled úhrad zdravotní péče
Co všechno můžu jako pojištěnec VZP vyřídit online?
Online vyřízení záležitostí týkajících se zdravotního pojištění je dnes mnohem pohodlnějším a rychlejším způsobem bez nutnosti osobní návštěvy klientského pracoviště. Pro řešení těchto záležitostí můžete využít formuláře aplikace Moje VZP. Jestliže nemáte účet v aplikaci Moje VZP, jsou vám k dispozici webové formuláře uvedené na webových stránkách VZP.
Jaké záležitosti lze vyřídit online prostřednictvím aplikace Moje VZP?
Pokud pojištěnec ještě aplikaci Moje VZP nemá, může se do ní zaregistrovat například prostřednictvím Bank iD, nebo Identity občana. Registrovaní uživatelé mohou po přihlášení do aplikace vybraný formulář vyplnit přímo.
Prostřednictvím online formuláře v aplikaci Moje VZP lze podat žádost o příspěvek z fondu prevence. Formulář pojištěnce provede krok po kroku až k úspěšnému odeslání žádosti. K žádosti je nutné přiložit v elektronické podobě požadované doklady a ty naskenovat nebo vyfotit mobilním telefonem tak, aby byly dobře čitelné. Po odeslání formuláře pojištěnci obdrží e-mail potvrzující přijetí žádosti. Pokud bude žádost úspěšně zpracována, obdrží potvrzující e-mail o jejím schválení. V případě zamítnutí žádosti bude pojištěnec kontaktován se zdůvodněním a eventuálně požádán o doplnění chybějících údajů.
Přihláška novorozence pak umožňuje snadnou registraci novorozeného dítěte u VZP. To rodičům usnadní splnění zákonné povinnosti zaregistrovat dítě u zdravotní pojišťovny do 8 dnů od narození nebo co nejdříve po převzetí rodného listu u té zdravotní pojišťovny, kde byla v den porodu pojištěna matka. Po zpracování přihlášky si mohou rodiče navíc ihned vytisknout dočasný průkaz zdravotního pojištění, který bude sloužit do doby, než bude dítěti zaslán plastový průkaz pojištěnce. Pokud rodič využívá aplikaci Moje VZP, lze jejím prostřednictvím požádat o zástupnictví a dítě do aplikace zaregistrovat, následně za něj může vyřizovat potřebné záležitosti či například žádat o příspěvek z fondu prevence.
Přihlášení blízké osoby z jiné zdravotní pojišťovny k VZP umožnuje přeregistraci nezletilého dítěte, pokud je žadatel jeho zákonný zástupce, poručník nebo osoba, která dítě opatruje. K přeregistraci je nutné doložit kopii rodného listu nebo soudního rozhodnutí o poručnictví. U opatrované osoby je vyžadována kopie soudního rozhodnutí o opatrovnictví.
Velmi praktická je také online žádost o vystavení průkazu VZP při jeho ztrátě nebo odcizení, jejímž prostřednictvím pojištěnec zároveň splní svoji povinnost ztrátu zdravotní pojišťovně oznámit. Po zpracování žádosti bude pojištěnci na e-mail zaslán náhradní doklad na dobu, než bude nový průkaz doručen. V mobilní verzi aplikace najde každý pojištěnec svůj průkaz v digitální formě. Nově vystavený průkaz je v aplikaci zobrazen ihned po vydání.
Prostřednictvím prohlášení o dlouhodobém pobytu v zahraničí (minimálně 6 měsíců nepřetržitě) se může pojištěnec v aplikaci Moje VZP odhlásit z veřejného zdravotního pojištění v ČR. Po tuto dobu nebude povinen platit pojistné v ČR ani nebude mít nárok na úhradu zdravotních služeb. Je však nezbytné, aby byl v zahraničí zdravotně pojištěn a toto pojištění po návratu do ČR zdravotní pojišťovně doložil.
Osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) je k dispozici online formulář, pomocí kterého je možné oznámit zahájení či ukončení samostatně výdělečné činnosti, v případě pracovní neschopnosti po celý kalendářní měsíc nebo při nařízení karantény nahlásit výplaty dávek nemocenského pojištění. Aplikace Moje VZP navíc umožňuje snadné podání Přehledu OSVČ. Interaktivní formulář automaticky vyplní všechny údaje, které o pojištěnci zdravotní pojišťovna již zná. Pojištěnec pak doplní chybějící informace, což obvykle zahrnuje příjmy a výdaje za daný rok. Formulář automaticky spočítá pojistné a případný přeplatek nebo nedoplatek na pojistném.
Pojištěncům jsou v aplikaci Moje VZP k dispozici také další online formuláře, které jim umožňují přihlásit se mezi pojištěnce, za něž platí pojistné stát. To se vztahuje například na osoby pobírající důchod, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, na studenty do 26 let nebo studenty, kteří studují v doktorském programu v ČR, uchazeče o zaměstnání, osoby pečující o dítě, závislé na péči nebo pečující o osobu závislou na péči, osoby bez zdanitelných příjmů, které pobírají nemocenskou nebo pobírající příspěvek při pěstounské péči, a také na osoby v důchodovém věku nebo invalidní ve III. stupni nemající nárok na důchod.
Pokud pojištěnec po celý kalendářní měsíc nespadá do kategorie zaměstnance, OSVČ nebo státního pojištěnce, je povinen tuto skutečnost oznámit pojišťovně a hradit pojistné jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP). K tomuto účelu slouží formulář Oznámení o zařazení mezi osoby bez zdanitelných příjmů.
Online formulář Nahlášení čísla bankovního účtu je pak určen nejen plátcům pojistného (osobám samostatně výdělečně činným a osobám bez zdanitelných příjmů), ale i pro pojištěnce, kteří chtějí nahlásit své číslo účtu pro vracení částek nad limit doplatků za léky.
Jaké záležitosti lze vyřídit online prostřednictvím webových formulářů?
Pokud není pojištěnec v aplikaci Moje VZP registrován, bude při vyplňování webového formuláře muset odpovědět na několik otázek, na jejichž základě ověříme jeho totožnost.
Pro přeregistraci k VZP prostřednictvím webového formuláře na adrese www.vzp.cz/prihlaska si zájemce může snadno vyplnit přihlášku a stát se tak našim pojištěncem. Pokud by však potřeboval pomoc s vyplněním tohoto formuláře, je možné se obrátit na naši infolinku nebo navštívit klientské pracoviště a my mu s vyplněním přeregistračního formuláře pomůžeme.
Každý pojištěnec VZP má možnost stát se členem Klubu pevného zdraví a získat přístup k široké nabídce atraktivních slev u našich partnerů. Klub nabízí výhody například na sportovní vybavení, zdravotní pomůcky nebo služby podporující zdravý životní styl. Stačí vyplnit online přihlášku, která je k dispozici na našem webu https://www.klubpevnehozdravi.cz/on-line-prihlaska/.
Další online formuláře dostupné v aplikaci Moje VZP lze využít i ve webové verzi bez nutnosti registrace. Například při ztrátě nebo poškození průkazu je možné vyplnit webový formulář žádost o nový průkaz pojištěnce VZP. K dispozici jsou také webové formuláře pro přihlášení mezi pojištěnce, za které platí pojistné stát, nebo pro oznámení o ukončení zařazení mezi státní pojištěnce. Lze také využít webový formulář pro nahlášení čísla bankovního účtu, a to jak pro vrácení částek nad limit doplatků za léky, tak pro nahlášení účtu určeného k platbám pojistného. Osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP) mohou pro nahlášení změny využít formulář Oznámení o zařazení mezi osoby bez zdanitelných příjmů a OSVČ prostřednictvím webových formulářů oznámit zahájení či ukončení samostatné výdělečné činnosti nebo nahlásit výplatu dávek nemocenského pojištění.
Jak funguje odeslání a zpracování formulářů?
Online formulář pojištěnce provede postupně celým procesem podání žádosti. Všechny potřebné dokumenty je nezbytné naskenovat tak, aby byly dobře čitelné, a přiložit je k žádosti. Maximální velikost každé přílohy je 5 MB a lze nahrávat soubory ve formátech jpg, jpeg, png, tiff, doc, docx, pdf. Pro správné zobrazení souborů PDF je zapotřebí mít nainstalovanou aktuální verzi programu Adobe Reader. Po vyplnění a odeslání formuláře zašleme potvrzení o přijetí žádosti na uvedený e-mail. Jestliže budeme potřebovat doplnit nějaké další informace, budeme pojištěnce kontaktovat taktéž na poskytnutém e-mailu.
V případě, že pojištěnec nenalezl potřebný formulář nebo řeší složitější záležitost a potřebuje VZP navštívit raději osobně, doporučujeme se objednat online na konkrétní termín, protože některý den v týdnu může být vyhrazen jen pro objednané klienty. V současné době je tato služba dostupná na desítkách poboček VZP a jejich počet dále roste. Pobočku VZP může pojištěnec samozřejmě i nadále navštívit bez předem objednaného termínu, doporučujeme si však ověřit její otevírací dobu.