Léčba křečových žil

 25. 7. 2022 | hospitalizace / operace, léky, zdravotnické prostředky

Jaké způsoby léčby křečových žil hradí zdravotní pojišťovna a jak je to s úhradou léků a kompresivních punčoch?

Základem klasických léčebných postupů u křečových žil (varixů) je kompresní léčba za pomoci lýtkových, stehenních či polostehenních punčoch a punčochových kalhot. Z prostředků veřejného zdravotního pojištění jsou kompresivní punčochy a punčochové kalhoty dle provedení hrazeny plně nebo částečně.

Kompresivní punčochy nebo punčochové kalhoty se vyrábějí v několika kompresních třídách. Zdravotní pojišťovna (v souladu se zákonem č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění) hradí kompresivní elastické punčochy a punčochové kalhoty II., III. a IV. kompresní třídy.

Punčochy a punčochové kalhoty I. kompresní třídy nejsou zařazeny mezi zdravotnické prostředky hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Slouží jako prostředky podpůrné a je možno je zakoupit i mimo výdejny zdravotnických potřeb.

Nejrozšířenější je druhá kompresní třída, indikovaná u varixů s projevy chronické žilní nedostatečnosti II. st., po operaci a skleroterapii, při trombóze, flebitidě apod. Třetí kompresní třída je předepisována při chronické žilní nedostatečnosti III. st., u posttrombotického syndromu a po zhojení bércového vředu. Čtvrtá kompresní třída není určena k léčbě křečových žil, ale je indikována např. u těžkých případů lymfedému. Výběr vhodného typu kompresních punčoch je plně v kompetenci ošetřujícího lékaře. V případě, že se pacient podílí na úhradě, je předepisující lékař povinen ho na tuto skutečnost předem upozornit.

Sériově vyrobené punčochy a punčochové kalhoty II. kompresní třídy může pacientovi předepsat (na Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku) lékař s odborností dermatovenerologie, geriatrie, chirurgie, vnitřní lékařství, angiologie, lymfologie, flebologie, rehabilitační lékař a také všeobecný praktický lékař.

Nezbytnou součástí léčby je i léčba farmakologická, která má charakter podpůrné a doplňkové léčby. Jejím účelem je zabránit dalšímu poškozování žilního systému a odstranit nebo alespoň zmírnit obtíže. Léčivé přípravky určené k podpoře funkce cévní stěny se nazývají venofarmaka. Některé léčivé přípravky ze skupiny venofarmak pro ústní (perorální) podání jsou částečně hrazeny zdravotní pojišťovnou. V současné době jde o přípravky s obsahem diosminu, kombinace diosminu/hesperidinu a rutosidu.

Plně hrazena pojišťovnou je chirurgická léčba křečových žil, k níž je nutno v závažnějších případech přikročit. Endovaskulární léčba stejně jako léčba laserem pojišťovnou hrazena není. Metličky a drobné žilky lze léčit sklerotizací, která je pojišťovnou hrazena 12× za 1 rok. Sklerotizace se provádí i u některých druhů varixů, žilních spojek nebo reziduí po operaci varixů. V tomto případě je léčba pojišťovnou hrazena až 24× za 1 rok.

O tom, který způsob léčby je pro daného pacienta nejvhodnější, rozhoduje ošetřující lékař.

Aktualizováno dne 16. 8. 2024