Léčba hemoroidů

 24. 6. 2024 | ambulantní péče, hospitalizace / operace

Jak se dají léčit hemeroidy?

Hemoroidy (laicky hemeroidy) jsou uzlovitě rozšířené cévní pleteně v oblasti konečníku a řitního kanálu. Projevují se krvácením během stolice, svěděním či podrážděním v anální oblasti, bolestí a otoky s hmatnými bulkami. Jedná se o poměrně časté onemocnění, za které se lidé stydí a o kterém neradi mluví i před lékařem. Podle toho, kde dojde ke zdravotním potížím (umístění), jsou hemoroidy vnitřní nebo vnější. Včasné zahájení léčby může vést k úplnému vymizení nepříjemných příznaků.

Na vzniku hemoroidů se podílí celá řada faktorů – např. nevhodná životospráva, zvýšený tlak při stolici či zvýšený tlak žilní pleteně v oblasti konečníku během těhotenství, sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu, chronický průjem nebo zácpa, obezita/nadváha, věk. Projevy hemoroidů mohou být svědění, pálení, krev ve stolici, zduření tkáně okolo konečníku, bolesti v oblasti konečníku. Přítomnost krve ve stolici vyvolá vždy i podezření na možné krvácení ze zažívacího traktu nebo na kolorektální karcinom.


Kam se objednat na vyšetření?

V případě příznaků (viz výše) by se měl pacient objednat na vyšetření k všeobecnému praktickému lékaři. Ten s pacientem nejprve projde pacientovu anamnézu a aktuální zdravotní obtíže. Následuje fyzikální vyšetření, na základě kterého praktický lékař zvolí vhodnou léčbu. V případě potřeby doporučí pacienta k dalšímu vyšetření u lékaře specialisty – nejčastěji na proktologii, eventuálně na chirurgii nebo gastroenterologii.


Vyšetření ve specializované ambulanci

Proktologie je specializovaný lékařský obor se zaměřením na vyšetření a léčbu onemocnění konečníku a tlustého střeva. Lékař specialista – proktolog s pacientem absolvuje krátký pohovor, během kterého si doplní potřebné informace v anamnéze. Dále provede vyšetření per rectum, rektoskopii, eventuálně anoskopii, což jsou endoskopické metody zaměřené na vyšetření oblasti konečníku a řiti. Při vyšetření se používá rektoskop, tuhá dutá trubička s optickým systémem, která ukazuje lékaři obraz sliznice této části trávicího traktu. Na rozdíl od kolonoskopie se tyto metody používají v situacích, kdy se předpokládá problém lokalizovaný jenom v oblasti konečníku a řitním kanálu. Tímto způsobem lze odhalit záněty, vnitřní hemoroidy, píštěle ale i nádory.  Po vyšetření proktolog zhodnotí nález (určí typ a rozsah onemocnění) a určí způsob léčby nebo indikuje další doplňující vyšetření.


Jaká je léčba hemoroidů?

Léčba hemoroidů se odvíjí od závažnosti zdravotního problému (typu a stupně hemoroidů) a vždy je individuální. Rozděluje se na konzervativní a operační.

Konzervativní (neinvazivní) přístup

Konzervativní léčba vyžaduje aktivní zapojení pacienta do léčebného procesu – například zvýšením příjmu vlákniny konzumací více ovoce a zeleniny, celozrnného pečiva, ořechů a semínek, a dostatečný pitný režim. V případě nadváhy či obezity je potřeba snížení tělesné hmotnosti. V tom bude dobrým pomocníkem pravidelný pohyb, který zároveň zlepší krevní oběh.  Lékař pacientovi může předepsat léčivé přípravky (mohou mít různou lékovou formu – např. čípky, masti, tablety, sedací koupele atd.).

Operační přístup

K chirurgické léčbě hemoroidů se zpravidla přistupuje v případě, kdy konzervativní léčba nebyla účinná. Pacienta k operačnímu výkonu vždy indikuje příslušný ošetřující lékař (proktolog, chirurg), který také rozhoduje o výběru vhodné operační metody.

V případě plánované (elektivní) operace v celkové anestezii je potřeba, aby bylo provedeno interní předoperační vyšetření – viz článek Předoperační vyšetření.


Úhrada z veřejného zdravotního pojištění

Veškerá vyšetření, která jsou pacientovi indikována, jsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Všechna vyšetření je nutné provést ve smluvních zdravotnických zařízeních (tedy u poskytovatele zdravotních služeb, který má smlouvu se zdravotní pojišťovnou pacienta).