Léčba alergie
2. 5. 2022 | léky
Jaké jsou možnosti léčby alergií?
Při farmakologické léčbě lze léky podávané při alergiích rozdělit do tří skupin. První skupinou jsou léky preventivní, druhou léky úlevové. Třetí možností léčby je specifická alergenová imunoterapie.
Preventivní (protizánětlivé) léky při pravidelném a dlouhodobém užívání výrazně tlumí klinické projevy alergie. Druhou skupinou jsou tzv. léky úlevové, které jsou určeny k zmírnění akutních alergických potíží, jakými jsou například akutní projevy alergické rýmy (kýchání, otok nosní sliznice, sekrece z nosu), slzení či pálení očí, problémy s dýcháním, svědění, kopřivka nebo dokonce astmatický záchvat či anafylaktická reakce. Úlevové léky pomohou od akutních i chronických projevů během několika minut po aplikaci.
V léčbě alergií se také používá tzv. specifická alergenová imunoterapie (SAIT). Formou injekcí, tablet pod jazyk či kapek je pacientovi podáváno postupně se zvyšující množství upraveného alergenu. Cílem této léčby je naučit imunitní systém organismu daný alergen tolerovat a nereagovat přehnaně. Při terapii SAIT se léčí příčina vzniku alergií, nikoli pouze příznaky. Délka léčby je 3–5 let a velmi důležitá je spolupráce pacienta. Indikaci a vedení léčby provádí lékař se specializací v oboru alergologie a klinická imunologie. Alergenová imunoterapie je indikována v případě, že je alergologickým vyšetřením prokázána přítomnost alergie I. typu na pyly, roztoče domácího prachu, vzdušné plísně, zvířecí srst anebo na hmyzí bodnutí. Jedná se většinou o takové alergeny, které není možné důkladně eliminovat z každodenního života nebo v případě zvířecí alergie jsou přítomny obtíže, ačkoli dotyčný pacient není chovatelem zvířete.
Léčba alergie je složitý terapeutický proces v závislosti na druhu alergie. U někoho může mít pouze mírný průběh, jiného může ohrožovat na životě. Nediagnostikovaná alergie může vést k chronickým stavům s trvalými následky (např. k rozvoji bronchiálního astmatu). S narůstajícím počtem alergiků stoupá také počet modernějších a bezpečnějších léků, které alergikům pomáhají. Některé léky jsou také volně dostupné bez receptu v lékárnách.
VZP hradí léčiva a potraviny pro zvláštní lékařské účely v souladu s podmínkami stanovenými Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL), který je pověřen rozhodováním o cenách a úhradách léčivých přípravků v procesech správního řízení. Podrobné informace a další medicínské údaje o léčivech (pro odborníky i laiky) jsou veřejně dostupné na webové stránce www.sukl.cz.
Aktualizováno dne 16. 8. 2024