Žádost ze dne 29. 2. 2016

VZP ČR obdržela žádost o poskytnutí informací ve vztahu ke spolupracujícím exekutorským úřadům.

  1. s jakými úřady aktuálně VZP ČR spolupracuje
  2. sdělení jakou metodikou postupuje při výběru nových spolupracujících úřadů, jaká kritéria hodnotí, na základě čeho různé úřady oslovuje
  3. sdělení kdy se chystá další výběrové řízení na nové spolupracující úřady
  4. sdělení jakým způsobem je vyhodnocována úspěšnost spolupráce s aktuálně spolupracujícími exekutorskými úřady, jaká kritéria se používají pro rozvázání spolupráce se stávajícími úřady
  5. zaslání všech statistických údajů, které při vyhodnocování spolupráce VZP ČR používá za posledních 5 let

Odpověď:

K bodu 1. VZP ČR žadateli sdělila, že přehled spolupracujících soudních exekutorů žadatelizasílala již dne 9. 7. 2015 v příloze č. 8. K tomuto VZP ČR doplnila, že od 1. 2. 2016 obnovila na jeden rok přerušenou spolupráci s EÚ JUDr. Jitky Wolfové z Plzně.

K bodu 2. VZP ČR žadateli uvedla, že při výběru exekutorského úřadu (dále jen „EÚ“) vychází v prvé řadě z toho, zda bude daný EÚ respektovat smluvní podmínky stanovené rámcovou smlouvou, která je jednotná pro všechny EÚ.  V rámci VZP ČR se exekuční případy přidělují jednotlivým EÚ automatizovaně dle přednastaveného algoritmu v informačním systému.  Současné portfolio spolupracujících exekutorů vzniklo převážně omezením počtu bývalého kmene soudních exekutorů, z toho vyplývá, že VZP ČR za posledních několik let sama neoslovovala konkrétní EÚ.  V praxi je typická spíše situace, kdy jednotlivé EÚ oslovují VZP ČR se svými nabídkami. Vzhledem k charakteru činnosti EÚ a zákonem nastavených podmínek lze konstatovat, že doručované nabídky a nabízené služby jsou svým obsahem prakticky identické či velmi obdobné.  Pokud v minulosti došlo k jednání s konkrétním EÚ, popř. by nově mělo dojít k výběru nového EÚ, je postup takový, že Ústředí VZP ČR ve spolupráci s příslušnou regionální pobočkou si  jednak vlastní cestou zjišťuje informace o daném EÚ, kdy následně se při ústním jednání na Ústředí (právním úseku) zjišťují  detailnější  informace ohledně chodu EÚ, používaného SW, počtu pracovníků, vzdálenosti sídla EÚ od regionální pobočky atd. Vždy je kladen důraz na efektivní a bezproblémovou komunikaci mezi EÚ a VZP/regionální pobočkou a včasné řešení případných problémů souvisejících s probíhajícím exekučním řízením.

K bodu 3. VZP ČR žadateli sdělila, že v současné době nepřipravuje žádné výběrové řízení na nového soudního exekutora.

K bodu 4. VZP ČR žadateli uvedla, že hodnocení spolupráce se soudními exekutory má obecně objektivní a subjektivní stránku. Regionální pobočky VZP ČR (dále jen „RP“) na základě každodenní praxe a kontaktů s EÚ  monitoruje úroveň vzájemné spolupráce a komunikace daného  EÚ s RP v průběhu kalendářního roku.  RP hodnotí zejména ochotu řešit vzniklé problémy, rychlost vyřizování našich podnětů, zájem EÚ o komunikaci s RP apod. V těchto případech se jedná v zásadě o subjektivní hodnocení činnosti jednotlivých EÚ. Pro hodnocení objektivních kritérií, tj. zejména efektivity vymáhání, se dle potřeby v praxi využívají data z informačního systému VZP ČR, resp. k tomuto účelu zpracovávané skripty. Pokud by se vyskytly zcela zásadní problémy ve spolupráci s konkrétním EÚ, preferuje VZP ČR při jejich řešení vzájemné jednání VZP ČR a EÚ, případné ukončení či přerušení spolupráce s EÚ je až nejzazším nutným krokem.

K bodu 5. VZP ČR žadateli zaslala rozsáhlé přílohy obsahující požadované údaje.