Žádost ze dne 23. 7. 2017
VZP ČR obdržela žádost o poskytnutí informací týkající se předepisování léčivého přípravku Xarelto a údajů o mzdách zaměstnanců VZP ČR.
VZP ČR žadateli poskytla následující informace:
VZP ČR stejně jako ostatní zdravotní pojišťovny hradí léčiva a potraviny do výše a v souladu s podmínkami, které určuje Státní Ústav pro kontrolu léčiv (dále jen „SÚKL“), který je pověřen rozhodováním o cenách a úhradách v procesu správního řízení. SÚKL při stanovování a přehodnocování výše a podmínek úhrad z veřejných prostředků pak postupuje v souladu se zákonem č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákon, ve znění pozdějších předpisů.
K výše uvedenému Vám dále sdělujeme, že ceny léčiv, výše úhrad, ale i podmínky úhrady se v čase mohou měnit, kdy informace o výši a podmínkách úhrady jsou pak SÚKL aktualizovány každý měsíc. Veškeré aktuální údaje k cenám a úhradám (tedy také podmínkám úhrady) léčiv i potravin pro zvláštní lékařské účely, ale i medicínským informacím o léčivech (pro odborníky i laiky), jsou veřejně dostupné na internetových stránkách www.sukl.cz., konkrétně pak lze například využít databázi léčiv a potravin: www.sukl.cz/modules/medication/search.php.
Pro doplnění informací Vám zasíláme aktuální podmínky úhrady pro interní indikace, které jsou následující:
20MG/15MG XARELTO
- Přípravek předepisuje internista, neurolog, kardiolog, angiolog, hematolog a geriatr v prevenci cévní mozkové příhody a systémové embolie u dospělých pacientů s nevalvulární fibrilací síní indikovaných k antikoagulační léčbě při kontraindikaci warfarinu, tj.:
- nemožnost pravidelných kontrol INR
- nežádoucí účinky při léčbě warfarinem
- nemožnost udržet INR v terapeutickém rozmezí 2,0-3,0; tzn. 2 ze 6 měření nejsou v uvedeném terapeutickém rozmezí
- rezistence na warfarin, tj. nutnost podávat denní dávku více než 10 mga to
- a) v sekundární prevenci (tj. po cévní mozkové příhodě, tranzitorní ischemické atace nebo systémové embolii)
- b) v primární prevenci za předpokladu přítomnosti jednoho nebo více z následujících rizikových faktorů: symptomatické srdeční selhání třídy II či vyšší podle klasifikace NYHA, věk vyšší nebo rovný 75 let, diabetes mellitus, hypertenze.
- Přípravek předepisuje internista, neurolog, kardiolog, angiolog, hematolog, ortoped, chirurg a geriatr v indikaci léčby a sekundární prevence hluboké žilní trombózy nebo plicní embolie:
- a) po dobu tří měsíců pokud rizikový faktor vzniku trombózy pominul - v případě "sekundární trombózy", např. po operaci, po úrazu, po porodu,
- b) po dobu šesti měsíců pokud nebyl vyvolávající faktor vzniku zjištěn, tj. jedná se o idiopatickou trombózu,
- c) po dobu dvanácti měsíců u nemocných s významnou trombofilií, zejména vrozenou (deficience antikoagulačně působících proteinů nebo kombinace heterozygocie mutací faktoru V a II, případně jejich samostatná homozygotní forma, pozitivita lupus antikoagulans), případně jde-li o recidivu proximální flebotrombózy nebo symptomatické plicní embolie a při zvýšeném riziku recidivy na podkladě získaného, trvajícího trombofilního stavu (hormonální léčba, kterou nelze ukončit nebo přerušit, nefrotický syndrom, chronické autoimunitní onemocnění, nespecifický střevní zánět, pokročilé stavy srdeční nebo respirační insuficience - NYHA III a IV).
Rozhodnutí o tom, zda jsou ve Vašem konkrétním případě splněny podmínky příslušného indikačního omezení, je plně v kompetenci Vašeho ošetřujícího lékaře, který má podrobné údaje o Vašem aktuálním zdravotním stavu včetně všech doplňujících vyšetření potřebných ke stanovení následného terapeutického postupu.
K druhému dotazu, který se týká výše vyplacených mezd všem zaměstnancům VZP ČR za rok 2016, odkazujeme na Výroční zprávu VZP ČR za rok 2016, ve které jsou tyto informace podrobně rozvedeny. Výroční zprávu VZP ČR za rok 2016 naleznete na internetových stránkách VZP ČR: /o-nas/dokumenty/vyrocni-zpravy.