Žádost ze dne 2. 12. 2017
VZP ČR obdržela žádost o poskytnutí informací týkající se údajů souvisejících s vymáháním pohledávek VZP ČR prostřednictvím exekutorů.
VZP ČR žadateli k jednotlivým bodům žádosti sdělila:
- Zda povinný subjekt podává exekuční návrhy u všech soudních exekutorů v ČR a zda se při tom řídí kritériem trvalého pobytu povinného.
VZP ČR k danému dotazu sdělila, že spolupracuje s 30 exekutorskými úřady/soudními exekutory se sídlem napříč celou Českou republikou. S těmito soudními exekutory má VZP ČR uzavřeny rámcové smlouvy, kdy jednotlivé exekuční návrhy jsou exekutorským úřadům již od roku 2012 přiřazovány automaticky na základě přednastaveného algoritmu, který mimo jiné přihlíží i k trvalému pobytu/sídlu povinné osoby a rovněž k tomu, aby exekuční řízení shodných povinných osob řešil pokud možno vždy shodný soudní exekutor
- Pokud povinný subjekt nepodává exekuční návrhy u všech soudních exekutorů, žádám o poskytnutí informace, jakými kritérii se při výběru soudních exekutorů řídí. Pokud jsou tato kritéria určena písemně, žádám o zaslání kopie tohoto dokumentu.
VZP ČR k uvedenému žadatele informovala, že VZP ČR organizačně tvoří šest regionálních poboček a Ústředí VZP ČR. Samotné exekuční návrhy zpracovává vždy příslušná regionální pobočka VZP ČR, přičemž nastavený algoritmus informačního systému VZP ČR umožňuje automaticky přidělovat exekuční návrhy výlučně smluvním exekutorům, tj. zaměstnanci regionální pobočky nemají vliv na výběr soudního exekutora, který povede konkrétní exekuční řízení. V praxi má pak každá regionální pobočka VZP ČR přiděleny dle územního principu/sídla exekutorského úřadu několik soudních exekutorů, se kterými výlučně spolupracuje. Množství exekučních návrhů vypravených v průběhu kalendářního roku jednotlivým exekutorským úřadům je ovlivněno zejména počtem vydaných exekučních titulů ze strany dané regionální pobočky a rozsahem přidělených územních pracovišť danému soudnímu exekutorovi. Z hlediska kritérií samotného výběru soudních exekutorů na spolupráci s VZP ČR odkazujeme na naši odpověď v bodě 4. tohoto dopisu.
- Pokud povinný subjekt nepodává exekuční návrhy u všech soudních exekutorů, žádám o poskytnutí informace, zda s vybranými soudními exekutory uzavírá smlouvy o provádění exekucí a pokud ano, žádám o informaci, zda tyto smlouvy jsou pro všechny exekutory shodný, či zda se jejich obsah liší. Následně pak žádám o poskytnutí kopie shodné smlouvy, nebo všech uzavřených smluv za posledních pět let, včetně dodatků.
S každým exekutorským úřadem/soudním exekutorem jsou ze strany VZP ČR uzavírány obsahově zcela shodné rámcové smlouvy s důrazem na maximální ochranu majetkových práv VZP ČR. Všechny aktuálně platné rámcové smlouvy včetně jejich dodatků jsou nad rámec zákonných povinností zveřejněny i v registru smluv dle zákona č. 340/2015 Sb., o zvláštních podmínkách účinnosti některých smluv, uveřejňování těchto smluv a o registru smluv, ve znění pozdějších předpisů. Vzor jedné z rámcových smluv byl žadateli přiložen k odpovědi.
- Pokud povinný subjekt nepodává exekuční návrhy u všech soudních exekutorů, žádám o poskytnutí informace, jakým způsobem k tomuto výběru soudních exekutorů dochází, tj. zda je např. organizováno výběrové řízení, do něhož se může přihlásit každý ze soudních exekutorů nebo zda jsou oslovování předem vybraní soudní exekutoři.
K tomuto dotazu sdělujeme, že VZP ČR až do roku 2012 historicky spolupracovala s přibližně 50 soudními exekutory v rámci celé České republiky. Po spuštění projektu správy pohledávek v roce 2012 došlo k omezení počtu spolupracujících soudních exekutorů zhruba na polovinu, přičemž se přihlédlo i k úspěšnosti vymáhání a kvalitě poskytovaných služeb ze strany jednotlivých exekutorských úřadů. Za situace, kdy VZP ČR výjimečně rozšiřuje seznam smluvních exekutorů, je zohledněno především kritérium územní a obsah nabídek soudních exekutorů zaslaných VZP ČR v posledních letech. Výběr soudného exekutora nepodléhá režimu zákona č. 134/2016, o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů, přičemž pro doplnění sdělujeme, že VZP ČR exekutorům nehradí žádné smluvní odměny, popř. odměny za tzv. další činnost dle ust. § 90 zákona č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti, ve znění pozdějších předpisů. Samotný výběr soudního exekutora pak probíhá na základě oslovení zájemců o spolupráci s VZP ČR.
V rámci výběrového řízení jsou zájemcům pokládány shodné dotazy ze strany zástupců VZP ČR, kdy jde především o tyto okruhy oblastí:
- počet zaměstnanců exekutorského úřadu,
- používaný typ software,
- počet spravovaných případů exekutorským úřadem,
- zkušenosti s vymáháním pohledávek orgánu veřejné moci,
- používané formy vymáhání,
- efektivita vymáhání pohledávek,
- ochota uzavřít rámcovou smlouvu s VZP ČR bez jakýchkoliv požadavků na její úpravu
ze strany exekutora, - reference,
- zda vůči exekutorovi nebylo vedeno kárné či jiné soudní řízení atd.
Rozhodnutí ve věci výběru soudního exekutora přísluší řediteli VZP ČR, a to na základě doporučení vybraných zástupců VZP ČR.
- Pokud povinný subjekt nepodává exekuční návrhy u všech soudních exekutorů, žádám o poskytnutí informace, zda a pokud ano, podle jakých kritérií je spolupráce se soudními exekutory vyhodnocována. Pokud jsou tato kritéria určena písemně, žádám o zaslání kopie tohoto dokumentu.
VZP ČR dle interní metodiky hodnotí výsledky činnosti soudních exekutorů dvakrát ročně, tj. vždy jednou za příslušné pololetí. V rámci hodnocení se sleduje efektivita vymáhání, plnění vybraných povinností z uzavřené rámcové smlouvy a celkový přístup exekutorského úřadu, resp. jeho zaměstnanců k regionálním pobočkám VZP ČR ve sledovaném období.
- Pokud povinný subjekt nepodává exekuční návrhy u všech soudních exekutorů a zároveň provádí vyhodnocování spolupráce se soudními exekutory, žádám o zaslání všech těchto vyhodnocení za posledních pět let a to s rozlišením jednotlivých soudních exekutorů a ve strojově čitelném formátu dle § 3 odst. 7 zák. č. 106/1999 Sb.
VZP ČR žadateli poskytla rozsáhlou excelovou tabulku s podrobnými údaji.