Žádost ze dne 12. 2. 2020

VZP ČR obdržela žádost o poskytnutí informací k financování zdravotní péče poskytované pohotovostními odděleními v České republice.

VZP ČR žadateli sdělila, že za lékařskou pohotovostní službu se považuje ambulantní péče poskytovaná pojištěncům v případech náhlé změny jejich zdravotního stavu nebo zhoršení průběhu onemocnění mimo pravidelnou ordinační dobu poskytovatele zdravotních služeb. Za organizaci a zajištění lékařské pohotovostní služby odpovídá příslušný kraj. Zdravotní pojišťovny uzavírají s poskytovateli zdravotních služeb smlouvy o poskytování a úhradě zdravotních služeb hrazených z veřejného zdravotního pojištění. Poskytovatel, který na žádost kraje zajišťuje lékařskou pohotovostní službu, má tedy s VZP ČR uzavřenu smlouvu o jejím poskytování a úhradě.

Na základě smlouvy poskytovatel vykazuje VZP ČR hrazené služby (zdravotní výkony v bodech a materiál a léčivé přípravky v Kč podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví č. 134/1998 Sb., kterou se vydává seznam zdravotních výkonů s bodovými hodnotami, ve znění pozdějších předpisů), které poskytl pojištěncům VZP ČR. VZP ČR ohledně úhrad poskytovatelům zdravotních služeb odkazuje žadatelku v souladu s § 6 zákona o svobodném přístupu k informacím na podrobné informace zveřejněné na webových stránkách: https://szv.mzcr.cz/Vykon. VZP ČR doplňuje, že způsob a výši úhrady stanoví pro jednotlivé kalendářní roky Ministerstvo zdravotnictví tzv. úhradovou vyhláškou.  Vyhláškou č. 268/2019 Sb., o stanovení hodnot bodu, výše úhrad hrazených služeb a regulačních omezení pro rok 2020, je aktuálně stanovena úhrada ve výši 1,00 Kč za bod, k čemuž se připočítá úhrada za zdravotnický materiál a léčivé přípravky.

Pokud je lékařská pohotovostní služba poskytována nemocnicí, obdrží nemocnice další úhradu ve výši 2 700 000 Kč za rok, z toho jednotlivé zdravotní pojišťovny hradí částku odpovídající poměru počtu jejich pojištěnců. Pokud se poskytovatel v oboru všeobecné praktické lékařství a praktické lékařství pro děti a dorost zúčastní u poskytovatele, který na žádost kraje zajišťuje lékařskou pohotovostní službu, alespoň 10 služeb za rok, obdrží další úhradu ve výši 40 000 Kč za rok, z toho jednotlivé zdravotní pojišťovny hradí částku odpovídající poměru počtu jejich pojištěnců. VZP ČR dále u poskytovatelů v oboru praktické lékařství pro děti a dorost zvyšuje tuto částku o dalších 5 000 Kč za rok. Nemocnice rovněž obdrží úhradu za zajištění urgentního příjmu ve výši 30 000 000 Kč, 7 000 000 Kč nebo 3 000 000 Kč za rok podle typu nemocnice, z toho jednotlivé zdravotní pojišťovny hradí částku odpovídající poměru počtu jejich pojištěnců. Nemocnice také obdrží úhradu za převzetí pacienta od zdravotnické záchranné služby ve výši 1 000 Kč za každého pacienta.

VZP ČR žadateli rovněž zaslala Memorandum Ministerstva zdravotnictví a zdravotních pojišťoven o spolupráci při budování sítě zdravotnických zařízení s funkčními urgentními příjmy v České republice, které bylo uzavřeno pro rok 2020.