Žádost ze dne 12. 12. 2016
VZP ČR obdržela žádost o poskytnutí následujících informací:
1. Byl v období od 1. 1. 2006 do 31. 12. 2010 VZP ČR proplacen poukaz na zdravotní prostředek Synocrom i za situace, že nebyl vydán v lékárně (fyzicky), avšak jej pacientovi vydal lékař v ambulanci bez spoluúčasti (doplatku), a dle jakého zákona či metodiky jste tuto úhradu provedli i v tomto případě v prospěch lékárny?
2. Jaká byla konečná cena pro spotřebitele (pacienta), pokud si zdravotní prostředek Synocrom nevyzvedl v lékárně, ale byl mu vydán v ambulanci lékaře bez doplatku v období od 1. 1. 2006 do 31. 12. 2010?
3. Jakou % (procentuální) maximální úhradu měla VZP ČR uhradit na poukaz, na kterém byla uvedena pouze jedna cena právě v případě, kdy si pacient nevyzvedl zdravotní prostředek Synocrom v lékárně, ale byl mu vydán lékařem v ambulanci bez doplatku, v období od 1. 1. 2006 do 31. 12. 2010?
Např. na poukaze byla uvedena pouze cena 4.971 Kč za Synocrom, kód 1363702 bez spoluúčasti pacienta; kolik měla proplatit pojišťovna lékárně?
4. Z jakého důvodu či výjimky mohla pojišťovna proplatit lékárnám v období od 1. 1. 2006 do 31. 12. 2010 poukazy na zdravotní prostředek Synocrom, které neobsahovaly dvě ceny (cena - úhrada vydaného množství pomůcky a cena pomůcky - doplatek pacienta), tedy šlo o poukazy, kde fyzicky nebyl zdravotní prostředek Synocrom vydán v lékárně, ale v ambulanci lékaře bez doplatku pacienta a tudíž neexistovala žádná spoluúčast pacienta, což bylo v rozporu s metodikou pro pořizování a předávání dokladů pojišťovně?
5. Z jakého důvodu či výjimky mohla pojišťovna proplatit poukaz na zdravotní prostředek Synocrom v období od 1. 1. 2006 do 31. 12. 2010, pokud bylo na jednoho pacienta vystaveno lékařem v jeden den tři a více poukazů oproti tzv. preskripčnímu (indikační) omezení dle metodiky VZP ČR?
VZP ČR žadateli sdělila k jednotlivým bodům žádosti následující:
Ad bod 1. – 3. žádosti
Elastoviskozní roztoky, mimo jiné i SYNOCROM, jsou hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění na základě vystavených účetních dokladů (faktur) výhradně lékárnám/ výdejnám zdravotnických prostředků, a to v souladu se zákonem č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, ve výši 75% ekonomicky nejméně náročné varianty. Společně s jednotlivými fakturami dodávají lékárny/výdejny zdravotnických prostředků VZP ČR vždy i originály poukazů vypsaných ošetřujícími lékaři. Jiným zařízením než lékárnám/výdejnám zdravotnických prostředků nejsou elastoviskozní roztoky z prostředků veřejného zdravotního pojištění ze strany VZP ČR hrazeny. K uvedenému je nutné rovněž dodat, že rozdíl mezi úhradou a konečnou cenou je doplatkem pojištěnce, přičemž se může v konkrétních lékárnách/výdejnách lišit. Lékárny/výdejny pak tento doplatek VZP ČR nevykazují.
Ad bod 4. žádosti
VZP ČR realizuje veškeré úhrady v souladu se zákonem č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
Ad bod 5. žádosti
K uvedenému sdělujeme, že v případě zdravotnického prostředku Synocrom se úhrada týká počtu aplikací na pojištěnce za dané období. Netýká se počtu poukazů. Případná neoprávněná preskripce je v souladu s ust. § 42 odst. 3 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, uplatňována vůči předepisujícímu lékaři, nikoli vůči výdejně/lékárně. V rámci informačního systému VZP ČR však nejsou statistiky, zachycující uplatnění úhrady po ukončené revizi či kontrole vůči předepisujícímu lékaři, hromadně evidovány.