Šéf VZP: Financování zdravotnictví se musí změnit, platit za produkci je nesmysl

 16. 10. 2023 | Z médií

Současný systém financování českého zdravotnictví je dlouhodobě neudržitelný, říká ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek. Systém zdravotního pojištění podle něho potřebuje projít zásadními změnami. Současné náklady pojišťoven totiž převyšují jejich příjmy. Řešením může být zvýšení finanční spoluúčasti pacientů nebo zavedení komerčního pojištění.

Příjmy základního fondu zdravotního pojištění VZP mají příští rok vzrůst o 7,1 procenta z letošních 277,3 miliardy korun na 297 miliard korun a výdaje o 9,3 procenta z 277,3 miliardy korun na bezmála 306 miliard korun, z toho náklady na zdravotní služby vzrostou o 9,5 procenta na 294 miliard korun.

Schodek mezi příjmy a výdaji tak činí devět miliard korun. Kabátek upozornil, že zatímco do roku 2018 příjmy VZP převyšovaly výdaje, tak v pandemických letech 2020 a 2021 se karta obrátila.

Náklady na zdravotní služby se podle Kabátka v posledních dvou letech, kdy odezněla pandemie koronaviru, zvyšují hlavně kvůli uplatnění nákladných technologií a léků i vnitřní neefektivitě systému.

Svaz zdravotních pojišťoven ČR, který sdružuje šest menších pojišťoven, nedávno varoval, že náklady systému veřejného zdravotního pojištění mohou být příští rok až o 12 miliard korun vyšší, než v návrhu úhradové vyhlášky plánuje ministerstvo zdravotnictví. Rozdíl příjmů a výdajů by tak mohl být až 20 miliard korun.

„Současný model financování (zdravotnictví) bez zásadních změn je dlouhodobě neudržitelný. Když to připodobním k parníku, tak zatím plujeme, máme dostatek uhlí v podpalubí a asi se můžeme ještě dlouho po moři pohybovat nějaký směrem. Pokud ale chceme, abychom mohli jet rychleji, manévrovat a navštívit více destinací, tak musíme něco změnit. Ta změna musí být v první řadě legislativní, protože bez té se nepohneme,“ řekl Kabátek, podle kterého se lze ihned pustit do zvyšování efektivity zdravotnictví.

Za klíčovou Kabátek považuje změnu dlouhodobě deformovaného úhradového systému. „Směřuje (systém) k tomu, že neplatím za vyléčení pacienta, ale za léčení pacienta. Neplatím za výsledek, ale za produkci. To je prostě nesmysl,“ podotkl Kabátek.

Podle něj je třeba více centralizovat vysoce specializovanou a zároveň nákladnou lékařskou péči. Velký prostor pro úspory v tuzemském zdravotnictví vidí Kabátek v systému nákupu léků. Důležité je také posílení primární péče a prevence, dodal.

Zvýšení odvodů na zdravotní pojištění je podle Kabátka politicky neprůchodné a problém financování zdravotnictví nevyřeší ani případné zvýšení plateb za státní pojištěnce. „Dalším zdrojem financování je zvýšení spoluúčasti pacienta,“ uvedl Kabátek, podle kterého je nyní spoluúčast v Česku velmi nízká. V úvahu podle něj připadá i doplňkové komerční pojištění.