Roční léčba uprchlíků bude stát přes dvě miliardy korun

 22. 2. 2023 | Z médií

Náklady z veřejného zdravotního pojištění na péči o uprchlíky, kteří po invazi ruské armády na Ukrajinu přišli hledat pomoc do Česka, převýší dvě miliardy korun za rok. Vyplývá to z odhadů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), která Ukrajinců registruje nejvíc. Většina z nich ale péči nečerpá.

„Od 24. února 2022, kdy začal válečný konflikt na Ukrajině, zaregistrovala VZP téměř 367 500 příchozích, z nich téměř 169 tisíc žen a 120 tisíc dětí,“ řekla mluvčí největší české pojišťovny Viktorie Plívová. Podle ředitele VZP Zdeňka Kabátka 58 procent pojištěnců z řad ukrajinských azylantů loni nečerpalo žádnou zdravotní péči a za dalších asi 30 procent klientů platila pojišťovna do pěti tisíc korun. Mnozí již pracují a odvádějí zdravotní pojištění, za další to platí stát.

Většina hlásí nižší náklady

Pojišťovna nejčastěji platila úhradu preventivních prohlídek. Dražší léčbu, například rakoviny či roztroušené sklerózy, hradila 772 lidem. Nejnákladnější péči přesahující milion korun u VZP čerpalo 118 Ukrajinců.

„Za péči o ukrajinské azylanty jsme do konce prosince uhradili 1,75 miliardy korun. Podle dosavadního vývoje předpokládáme, že za dvanáct měsíců od chvíle, kdy k nám začali přicházet, se tato suma bude pohybovat kolem 2,15 miliardy,“ podotkl Zdeněk Kabátek. U dalších pojišťoven jsou náklady nižší. Například Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje 20 183 občanů z Ukrajiny. „Zdravotní péči čerpalo necelých sedm tisíc ukrajinských běženců. Naše náklady na ni zatím činí 76 milionů,“ uvedla mluvčí třetí největší pojišťovny v zemi Elenka Mazurová.

Pojišťovna RBP měla loni 6 090 Ukrajinců, platila za ně 21 milionů. Ostatní méně. Velká Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra má jen 2,5 tisíce ukrajinských pojištěnců. Malé, jako třeba Zaměstnanecká pojišťovna Škoda, pouze pár desítek. Jejich náklady na péči jsou ve srovnání s VZP zanedbatelné.

Uprchlíkům, kteří do konce roku získali takzvanou dočasnou ochranu, vyprší jejich pobytové oprávnění na konci března. Předtím si ji mohou prodloužit online na stránkách ministerstva vnitra. Pokud splní podmínky a získají dočasnou ochranu do konce září nebo až do 31. března 2024, automaticky získají nárok i na prodloužení zdravotního pojištění. O náhradní průkaz pojištěnce však budou muset požádat.

Autor: Ivana Lesková