Přecházíte ze střední na vysokou školu? Poradíme vám, jaké máte povinnosti ke své zdravotní pojišťovně
18. 5. 2016 |
Domníváte se, že v době mezi maturitou a zápisem na vysokou školu žádné povinnosti ve vztahu ke zdravotní pojišťovně nemáte, protože stále studujete? Omyl. A nezapomeňte, že po svých 18. narozeninách už musíte sami plnit všechny povinnosti jako pojištěnec, a to i když za vás platí pojistné stát. Některá oznámení sice činí školy, a to i školy vysoké, ale primárně máte oznamovací povinnost vy.
Vždy do 8 dnů je nutné oznámit zdravotní pojišťovně skutečnosti, které mají vliv na platbu pojistného, mj. právě na povinnost státu platit pojistné. Jde zejména o zahájení a ukončení studia, případně jeho přerušení a znovuzahájení, zahájení a ukončení samostatné výdělečné činnosti atd. Nástup na vysokou školu musíte své zdravotní pojišťovně oznámit, abyste zůstali zařazeni v kategorii "nezaopatřené dítě". Ke všem těmto oznámením se používá formulář Přihláška a evidenční list pojištěnce. Zde se vyplňuje nejen kategorie pojištěnce, která zůstává při studiu na střední i vysoké škole stejná ("plátcem pojistného je stát" - kategorie B), ale i název a adresa školy a její IČ.
Zopakujme, že stát je plátcem pojistného za nezaopatřené dítě po dobu jeho soustavné přípravy na budoucí povolání (nejdéle ale do 26 let). Do toho se zahrnuje také doba od úspěšného vykonání maturitní zkoušky v květnu nebo červnu do konce období školního vyučování školního roku, tj. do 30. 6. příslušného roku. Jestliže po maturitě budete bezprostředně pokračovat v dalším studiu, je stát plátcem pojistného i za dobu od skončení studia na střední škole až do dne, kdy se stanete studentem vysoké školy, a samozřejmě dále v době navazujícího studia.
Studentem VŠ se stanete dnem zápisu; sdělením rozhodnutí o přijetí ke studiu na VŠ vám jen vzniká právo na zápis do studia. Vždy doporučujeme ověřit si, zda váš nástup ke studiu vysoká škola ohlásila vaší zdravotní pojišťovně. Pokud hlášení neprovedla nebo ho provedla chybně (např. jiné pojišťovně), je totiž oznamovací povinnost na vás. K doložení "nezaopatřenosti" studenta stačí předložit pojišťovně potvrzení vydané školou. A pozor, kdyby zápis do 1. ročníku vysoké školy byl až v říjnu nebo listopadu, nezapomeňte to své zdravotní pojišťovně také sdělit, a to do 8 dnů ode dne, kdy jste se tuto skutečnost dozvěděli.
A co ti, kdo ještě nevědí, "co s nimi bude"? Pokud jste maturitní zkoušku nevykonali v určeném termínu a byla vám povolena zkouška opravná, byli jste považováni za nezaopatřené dítě i po dobu navazujících školních prázdnin. Podzimní maturitní termín tedy zajišťuje studentovi prodloužení platby pojistného státem do 31. 8., bez ohledu na to, jak maturita dopadne. Podmínkou ale je, že po dobu prázdnin nevykonává po celý měsíc výdělečnou činnost ani není v evidenci uchazečů o zaměstnání. Jinak ztrácí nárok na zařazení mezi nezaopatřené děti v takovém měsíci.
Pokud u opravné maturity uspějete a nastoupíte na vysokou, bude za vás stát plátcem pojistného za dobu od skončení studia na střední škole až do dne, kdy se stanete studentem vysoké školy, a dále v době tohoto studia. Kdybyste u opravné maturitní zkoušky neuspěli, museli byste řešit svoji situaci ohledně zdravotního pojištění už za měsíc září, protože stát by ho platil jen do 31. 8.
Připomínáme, že základním pravidlem systému veřejného zdravotního pojištění je, že za každého pojištěnce musí být každý měsíc odváděno pojistné na zdravotní pojištění, ať už jako za státního pojištěnce, zaměstnance, osobu samostatně výdělečně činnou, nebo osobu bez zdanitelných příjmů. Raději požádejte včas o radu jak postupovat, ať se nedostanete do zbytečných problémů. Ochotně vám poradí na kterémkoli klientském pracovišti VZP nebo na infolince 952 222 222.