Očkování proti chřipce? Nejlepší čas je právě teď

 25. 9. 2024 | Tiskové zprávy

Chřipka každoročně postihuje statisíce lidí, na svědomí má také v průměru až 1 500 životů. Nejúčinnější ochranou proti komplikovanému průběhu onemocnění je vakcína. Česko se však dlouhodobě potýká s velmi nízkou proočkovaností. Virus chřipky se u nás vyskytuje v zimních měsících, a proto je vhodné očkovat na podzim, před začátkem chřipkové sezóny.

Chladnější počasí často přináší vlnu chřipky a dalších respiračních onemocnění. Lidé se cítí unavení, trpí zimnicí, mají zvýšenou teplotu, bolí je svaly, klouby a hlava. Chřipkou se dle České vakcinologické společnosti každoročně nakazí až 15 % populace. Většina lidí se snaží onemocnění vyležet a vypotit s pomocí různých volně dostupných léků. Chřipka ale může mít i komplikovanější průběh, kdy je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Riziko komplikací a závažného průběhu onemocnění, včetně nutné hospitalizace, stoupá s věkem pacienta. Proočkovanost lidí starších 65 let je u nás přitom ve srovnání s jinými evropskými zeměmi velmi nízká. V průměru je v Evropě očkovaný proti chřipce každý druhý senior, v Česku je to každý čtvrtý, a to i přesto, že mají vakcínu i její aplikaci plně hrazenou z veřejného zdravotního pojištění,“ říká Jan Bodnár, náměstek ředitele VZP ČR pro zdravotní péči. Nejvhodnější doba pro očkování je právě nyní, tedy před začátkem chřipkové sezóny, která u nás nejčastěji probíhá od prosince do března.

Kromě lidí starších 65 let patří k dalším, kteří mají očkování hrazené (do nejméně ekonomicky náročné varianty), například pacienti se závažným chronickým onemocněním srdce a cév, nebo dýchacích cest, s onemocněním ledvin či diabetem, pacienti po odstranění sleziny nebo pracovníci ve zdravotnictví. Aplikace očkovací látky je těmto pojištěncům hrazena plně. Pro následující chřipkovou sezonu jsou k dispozici vakcíny jak plně hrazené, tak i ty, u nichž je ze strany pojištěnce nutný doplatek.

Příspěvek na očkování

Pokud pojištěnci nemají plně či částečně hrazené očkování proti chřipce, mohou získat jako pojištěnci VZP příspěvek z fondu prevence ve výši 200 Kč pro dospělé a 300 Kč pro děti. V daném kalendářním roce je třeba o příspěvek zažádat do 31. 12., a to online prostřednictvím aplikace Moje VZP, poštou anebo osobně na pobočce do 31. 11. www.vzp.cz/pojistenci/vyhody-a-prispevky. Vloni příspěvek využilo zhruba 21 tisíc klientů VZP ČR, zejména dospělých (18 tis.). Příspěvek na očkování je možné použít také na vakcínu FLUENZ TETRA, která se aplikuje jako nosní sprej a je určená pro děti od 2 do 18 let.

Praktičtí lékaři pro dospělé a pediatři by měli svým pacientům hrazené očkování nabídnout a být dle poptávky vakcínou zásobeni. Ve výše uvedených případech jsou očkovací látka i její aplikace hrazeny pojišťovnou přímo lékaři, který očkování provádí. Pokud je vakcína poskytovateli hrazena do výše ekonomicky nejméně náročné varianty a klient si vybere vakcínu jinou než ekonomicky nejméně náročnou, musí si uhradit rozdíl v ceně. Tento doplatek hradí lékaři (poskytovateli), který očkování provede. Seznam očkovacích míst je dostupný na webové adrese ockoreport.uzis.cz, kde bude zveřejněn i seznam praktických lékařů, kteří budou nabízet i očkování pacientům, které nemají ve své péči.

Viktorie Plívová
Tisková mluvčí