Náklady VZP na centrovou péči poprvé překročily 20 miliard korun
7. 3. 2024 | Tiskové zprávy
Všeobecná zdravotní pojišťovna v roce 2023 uhradila za centrovou léčbu vysoce účinnými nákladnými léčivy víc než 20 miliard korun. Tato léčba je poskytována pacientům s velmi závažným onemocněním, a to nejen onkologických diagnóz, ale také pacientům s roztroušenou sklerózou nebo těžkou psoriázou. Celkem byla vloni léčba uhrazena 75 tisícům klientů VZP, jejich počet se od roku 2018 zdvojnásobil, stejně jako náklady, které VZP v souvislosti s touto léčbou hradí.
„Úhrady VZP na centrovou péči každoročně rostou, díky tomu se nám daří zajišťovat tento typ velmi specializované péče stále většímu počtu našich klientů. Vůbec nejdražším lékem je známá Zolgensma, která je určena malým dětem trpícím spinální muskulární atrofií. Přípravek se na trhu objevil až v roce 2020, od té doby ho VZP uhradila již 40 dětským pacientům v souhrnu za víc než dvě miliardy korun“ říká Jan Bodnár, náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči.
V loňském roce celkové náklady VZP ČR na centrovou péči poprvé překročily 20 miliard korun, meziročně tedy vzrostly o 13 %. Nejvýznamněji stouply náklady v oblasti hematoonkologie, a to o 6 %. Výrazný nárůst nákladů se projevil např. také u cystické fibrózy, léčby nádorů plic, nádorů prsu nebo u léčby psoriázy těžké. Celkem byla v loňském roce centrová léčiva uhrazena 75 320 klientům VZP, jejich počet vzrostl oproti roku 2022 o 15 %.
Vývoj nákladů VZP na centrovou léčbu v letech 2017-2023
Náklady na centrovou léčbu ovlivňuje řada faktorů. Kromě vstupu nových léčiv a rozšiřujících se indikačních pravidel u léčiv stávajících ovlivňuje významně náklady na centrovou péči dlouhodobá léčba chronických pacientů, k nimž průběžně přibývají pacienti nově diagnostikovaní.
V roce 2023 poskytovalo péči v centrech se Zvláštní smlouvou 152 poskytovatelů zdravotních služeb (z toho 73 lůžkových poskytovatelů a 79 poskytovatelů ambulantních), a to v 73 diagnostických skupinách.
Viktorie Plívová
Tisková mluvčí