Horké počasí dokáže potrápit zdraví lidí, někdy vyžaduje i hospitalizaci

 31. 7. 2024 | Tiskové zprávy, Zdravotní péče

Intenzivní vlny veder, které zasahují Českou republiku také v průběhu letošních prázdnin, mohou mít výrazně negativní dopad na zdravotní stav obyvatel. Většina postižených řeší nevolnost, malátnost, bolesti hlavy a další příznaky z přehřátí či dehydratace vlastními silami. Každoročně ale musí několik stovek lidí kvůli extrémním teplotám vyhledat lékaře.

Vloni byl počet pacientů ošetřených s úpalem, úžehem a dalšími zdravotními problémy způsobenými horkým počasím mezi klienty VZP ČR nejvyšší za posledních pět let. Jednalo se o 1457 osob, hospitalizováno muselo být 65 z nich.

Skupina diagnóz, která je nazvaná jednoduše „Účinky horka a světla“, zahrnuje zdravotní stavy způsobené vystavením vysokým teplotám a slunečnímu záření. Mezi hlavní diagnózy v této skupině patří úpal, úžeh, tepelná vyčerpanost, tepelné křeče a mdloby. Tyto diagnózy vyžadují různá terapeutická opatření, od rehydratace a ochlazování až po hospitalizaci v závažných případech. Prevence je klíčová a zahrnuje opatření jako dostatečný příjem tekutin, ochrana před přímým sluncem a vyhýbání se fyzické aktivitě v nejteplejší části dne.

Počty klientů VZP léčených na „Účinky horka a světla“

Rok Počet pacientů Náklady v Kč Počet akutních hospitalizací
2019 1 235 1 583 920 56
2020 744 1 390 425 34
2021 1 096 1 765 507 48
2022 1 384 2 540 580 54
2023 1 457 2 651 214 65

Ve výše uvedené tabulce však není zahrnuta další skupina pacientů, kterým horké počasí může způsobit různé komplikace. To jsou například lidé s nemocemi srdce či vysokým tlakem. Horké počasí může způsobit obtíže komukoliv, jak ale uvádí Státní zdravotní ústav, výrazněji jsou ohroženi lidé nad 65 let věku, nejmenší děti do 4 let, těhotné nebo kojící ženy a chronicky nemocní, například kardiaci, astmatici a lidé s vysokým tlakem.

Jak chránit své zdraví při tropických dnech?

Odborníci doporučují vhodně se obléknout nejlépe do světlého bavlněného oblečení, dodržovat pitný režim a konzumovat lehkou stravu. V horkých dnech by se také měla omezit tělesná zátěž a sportovní aktivity. Samozřejmostí je se nevystavovat přímému slunečnímu záření především pak kolem poledne, konkrétně mezi 11. a 15. hodinou, kdy jsou sluneční paprsky nejintenzivnější. Když už se na sluníčku ocitnete, používejte kvalitní opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem. Důležitá je také pokrývka hlavy a sluneční brýle.

K létu patří bohužel i salmonela

K nemocem, které k létu bohužel také patří, se řadí mj. také salmonelóza. Zvýšené riziko infekce onemocnění je v tomto období nejvyšší kvůli zvýšené kazivosti potravin, grilování či cestování. Vloni muselo kvůli obtížím způsobeným bakterií salmonelly vyhledat lékařskou pomoc 4 116 pojištěnců VZP ČR, z nichž 782 bylo dokonce akutně hospitalizováno. Více jsme o tématu psali v článku Ročně skončí v nemocnici se salmonelózou stovky lidí, nejčastěji se s ní potkáme v letních měsících.

Viktorie Plívová
Tisková mluvčí