Aplikace Moje VZP pomáhá i správně vyplnit přehled OSVČ

 21. 5. 2021 | Elektronická komunikace

Ze zatím doručených vyplněných přehledů OSVČ za rok 2020 jasně vyplývá, že v letošním roce je vyplnění přehledu pro mnohé podnikatele opravdu problém. Zbytečným chybám lze ale předejít vyplněním formuláře v aplikaci Moje VZP, která sama ze systému VZP načte do formuláře většinu potřebných dat.

Pro podání přehledu o příjmech a výdajích ze samostatné výdělečné činnosti a úhrnu záloh na pojistné za rok 2020 je pro všechny osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) zákonem stanoven jednotný termín, a to do 2. srpna 2021. Zatím je tedy stále čas se zaregistrovat do aplikace Moje VZP, díky které pak přehled podáte snadno, rychle a bez zbytečných chyb. Pokud máte NIA prostředky, nebudete dokonce ani muset čekat na doručení aktivačního klíče – stačí na registrační stránce kliknout na políčko „přihlásit se pomocí NIA“ a registrace i s aktivací proběhne v několika krocích plně on-line během pár minut.

Po registraci do Moje VZP vyplníte přehled OSVČ snadno, protože aplikace čerpá informace přímo ze systému VZP (např. úhrn zaplacených záloh, dobu pojištění) a načte je do vyplňovaného formuláře. Přehled je možno také vyplnit elektronicky na webu VZP, kde formulář obsahuje kontrolní mechanismy a upozorní na špatné vyplnění některých částí.

Velmi častou chybou při vyplňování přehledu za rok 2020 je to, že OSVČ neoznačí křížky správná pole měsíců v „Části 2. Prohlášení pojištěnce“. Zdůrazňujeme, že prominutí záloh státem v období 03-08/2020 se zde nepromítá.

V prvním řádku mají OSVČ přesně označit ty měsíce, ve kterých pro ně neplatila povinnost hradit zálohy z důvodu souběžného zaměstnání nebo nemoci. Jinak má zůstat řádek bez označení. Nicméně podnikatelé zde často křížky označí „covidové“ měsíce 03-08/2020, aniž by splňovali podmínku souběhu se zaměstnáním nebo aniž by byli po celý kalendářní měsíc v pracovní neschopnosti.

Ve druhém řádku k označení křížky mají OSVČ přesně označit ty měsíce, kdy pro ně v roce 2020 nebyl stanoven minimální vyměřovací základ. Často zůstává řádek nevyplněný, nebo i zde OSVČ chybně označí křížkem „covidové“ měsíce 03-08/2020. Podnikatelé, kteří v polovině roku změnili pojišťovnu, zase v tomto řádku často vyplní pouze měsíce, kdy byli u té zdravotní pojišťovny, pro kterou je přehled určen. Je ale nutno označit všechny takové měsíce bez ohledu na to, u které zdravotní pojišťovny byla OSVČ v průběhu kalendářního roku pojištěna.

V řádku č. 6 OSVČ mnohdy vůbec nevyplní počet měsíců, ve kterých pro ně platil minimální vyměřovací základ. Přitom jednoduše tento počet zjistí jako počet políček neoznačených křížkem ve druhém řádku Prohlášení pojištěnce.

V řádku č. 41a (Úhrn skutečně zaplacených záloh na pojistné) mívají OSVČ chybně vypočtenou částku, právě v důsledku špatného označení křížky v Prohlášení pojištěnce. Při vyplňování v aplikaci Moje VZP zde chybu udělat nemůžete –  částka bude přenesena ze systému VZP.

Standardně se v přehledech vyskytuje chybný výpočet nové výše zálohy. V letošním roce ale ještě přibyla chyba u OSVČ, které vstoupily od 1. 1. 2021 do paušálního režimu úhrady daně a veřejných pojistných plateb, a uvádějí zde nulu. Musí být ale uvedena taková výše zálohy, která by odpovídala situaci bez vstupu do paušálního režimu (tedy ne vždy nutně 0 Kč). Vstup do paušálního režimu od 1. 1. 2021 (a setrvání v něm po celý rok) se projeví až v roce následujícím, kdy daná OSVČ vůbec nebude podávat své zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích za rok 2021.

Návod na vyplnění přehledu OSVČ za rok 2020 i s upozorněním na nejčastější chyby je dostupný v sekci Plátci – Přehled o příjmech a výdajích OSVČ.