Vyměřovací základ a výpočet pojistného
-
Vyměřovacím základem zaměstnance je úhrn příjmů ze závislé činnosti, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob podle zákona o daních z příjmů a nejsou od této daně osvobozeny, a které mu zaměstnavatel zúčtoval v souvislosti se zaměstnáním. Až na výjimky, jako je třeba odstupné.
-
Částku pojistného stanoví zaměstnavatel tak, že z vyměřovacího základu každého zaměstnance vypočte 13,5 % a výsledek zaokrouhlí na celou korunu směrem nahoru.
-
Minimálním vyměřovacím základem u zaměstnance je stanovená minimální mzda – od 1. 1. 2025 je minimální mzda 20 800 Kč a minimální pojistné 2 808 Kč.
-
Míň může platit např. zaměstnanec, za které zároveň platí pojistné stát, nebo je zároveň OSVČ a jako OSVČ platí z minimálního vyměřovacího základu.
-
Snižuje se na poměrnou část, pokud zaměstnání netrvalo po celý měsíc nebo byl zaměstnanec nemocen apod.
-
Pokud je zaměstnanec povinen dodržet minimální vyměřovací základ, musí za něj být odvedeno pojistné alespoň ve výši minima, i když je jeho příjem nižší.
-
Žádný, byl zrušen.
-
Minimální vyměřovací základ musí být dodržen pouze v té části měsíce, kdy zaměstnanec nebyl v kategorii, za kterou platí pojistné i stát.
-
Odpočty se provádějí jen u osob, kterým je přiznán invalidní důchod a jsou zaměstnanci zaměstnavatele, který zaměstnává více než 50 % osob se zdravotním postižením.
-
Pojistné musí být odvedeno alespoň z minimálního vyměřovacího základu, s výjimkou osob, pro které minimální vyměřovací základ neplatí.