Hon na pojištěnce: I za cenu lží a falšování
17. 4. 2014 | Z médií
Zvoní po domech, odchytávají na náměstích a zaměřují se na matky s dětmi či sociálně slabší. Cíl? Přimět co nejvíc lidí, aby změnili pojišťovnu – za každou cenu.
Náboráři Vojenské zdravotní pojišťovny nemile překvapili i Moniku Veselou z Příbrami. Tu minulý týden zastavil na náměstí pracovník a nabídl jí čerpání bonusů až do výše 6000 korun, pokud změní pojišťovnu. Zároveň jí tvrdil, že se Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) rozděluje na dvě části, přičemž v jedné z nich nebudou neplatiči v podobě Ukrajinců, Vietnamců a nezaměstnaných.
„Na nabídku jsem odvětila, že nemám zájem. Stále na mě tlačil, že musím provést změnu hned. Jakmile jsem řekla, že si to ověřím a zavolám na infolinku VZP, začal se čílit proč, a že jsem jediná, kdo si to ověřuje. Jiné maminky prý podepsaly a jsou rády. Dokonce mi vyhrožoval, že pokud neprovedu změnu nyní, budu si ji poté vyřizovat sama," popisuje Veselá.
Lži a podvody
Podobné jednání zažili i lidé z Liberce nebo Tábora. Například Naďa Králová otevřela dvěma obchodníkům, kteří jí tvrdili, že VZP končí, a přiměli ji podepsat přeregistraci, a to nejen za sebe, ale i za svého zletilého syna, kterému na jejich popud zfalšovala podpis. Paní z Tábora následně podala žádost o zrušení přeregistrace kvůli lživým informacím.
Aby toho nebylo málo, zaznamenává VZP případy na Jihlavsku a Pelhřimovsku, kdy se agenti cizích pojišťoven vydávají za náboráře VZP, lidem však následně dají podepsat přeregistrační lístek k jiné zdravotní pojišťovně.
„Podobné praktiky poškozují VZP, ale také celý zdravotní systém, a v důsledku tedy všechny nemocné. Když někdo platí externím náborářským firmám za nahánění pojištěnců, tak to platí z peněz, které by jinak mohly být použity na zdravotní péči," říká mluvčí VZP Oldřich Tichý. „VZP v žádném případě nenajímá a neplatí za nábor pojištěnců externí firmy jako konkurenční pojišťovny. Snažíme se motivovat vlastní zaměstnance, aby přiváděli nové klienty. Pokud se jim podaří přivést určitý počet nových lidí, mohou to poznat např. na mimořádných odměnách, ale nejsou to nijak horentní částky, jde o jednotky tisíc korun. Pokud by byl někdo hodně dobrý a přivedl asi stovku nových lidí, dostane na dobu svého zaměstnání VZP zapůjčen služební iPhone nebo iPad," dodává Tichý.
Zákaz v zákoně
Vojenská zdravotní pojišťovna, která nedávno dostala pokutu 1,8 milionu za uzavírání smluv o obchodním zastoupení pro nábor pojištěnců a figuruje ve většině stížností na náboráře, tvrdí, že už všem externistům vypověděla smlouvy. „Některé okamžitě, u některých však dobíhá výpovědní lhůta. I těmto firmám jsme však důrazně doporučili, aby nábor zastavily. Takže se přesto ještě tu a tam může, víceméně ojediněle, náborová aktivita objevit," uvedl pro ČTK mediální a marketingový manažer Vojenské zdravotní pojišťovny Richard Medek.
Případy se paradoxně objevují i poté, co v únoru ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) apeloval na pojišťovny, aby neplýtvaly penězi na nábor. Zákaz už zapracoval i do zákona. „Takové opatření navrhneme novou úpravou obsaženou v zákoně o VZP a zákoně o zaměstnaneckých pojišťovnách, kterou bude výslovně zakázáno provádění náboru prostřednictvím třetích osob," potvrdila mluvčí rezortu Štěpánka Čechová.
Zdroj: denik.cz